Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cepten tacize 50 bin lira ceza

Cep'te tacize son verecek Elektronik Ticaretin Düzenlenmesine yönelik yasa 1 Mayıs'ta yürürlüğe giriyor.

Giriş Tarihi: 17.4.2015
Cepten tacize 50 bin lira ceza
Türkiye'de faaliyet gösteren 15 bin e-ticaret firması, 10 milyon kullanıcının kişisel bilgilerini korumaya alacak. Bu tarihe kadar site güvenliğini sağlayamayan firmalar ise kapatılacak. Tüketicinin onayını almadan ticari amaçlı SMS ve e-posta gönderen şirketlere 50 bin liraya kadar ceza kesilecek.

GÜVENLİK SERTİFİKASI

Yeni yasa daha fazla kullanıcının internetten alışveriş yapmasını sağlayacak ve online alışveriş hacmini artıracak. Yasa ile internetten yapılan işlemler nedeniyle elde edilen kişisel verilerin saklanması ve güvenli ğinden firma sorumlu tutuluyor. Güvenlik sertifikası olmaması siteyi kredi kartı numarası, hesap bilgileri, parola ve kişisel bilgilerin güvenliğini tehdit eden phishing (avlanma) ve diğer kimlik hırsızlığı saldırılarına karşı savunmasız bırakıyor. Milyonlarca tüketiciyi yakından ilgilendiren izinsiz SMS ve e-posta gönderimi de yasaklanıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile birlikte yasağa yönelik yönetmeliği de hazırladı. İnternet ve cep telefonu üzerinden yapılan reklamlar son bulacak.

KİŞİSEL BİLGİLER KORUNACAK
Kişisel bilgiler de artık yasa ile korunacak. Bilgi verme yükümlülüğü, ödeme, sipariş sayfaları, ticari iletişim, kişisel verilerin korunması alanında önemli değişimler yaşanacak. Sipariş onayından önce ödenecek toplam bedelle beraber sözleşme şartları da müşteriye gösterilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cepten tacize 50 bin lira ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN