Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KOBİ'ler toplu tahvil ihraç edecek

Türkiye ve Avrupa'da ilk kez KOBİ'ler tarafından gerçekleştirilecek toplu tahvil ihracı için imzalar atıldı. Tahvilleri girişim sermayesi yatırım fonları satın alacak

Giriş Tarihi: 17.4.2015
KOBİ'ler toplu tahvil ihraç edecek
Türkiye'deki yaklaşık 3.5 milyon küçük ve orta boy işletmenin (KOBİ) finansmana daha kolay erişmesi amacıyla, KOBİ'ler tarafından gerçekleştirilecek toplu tahvil ihracı için protokol imzalandı. Borsa İstanbul önderliğinde, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB), Ziraat Portföy, Ziraat Bankası, Ak Portföy, Akbank, Finans Portföy ve Finansbank işbirliğiyle gerçekleştirilecek toplu tahvil ihracının protokol imza töreni, Borsa İstanbul'da yapıldı. Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu'nun KOBİ'lerin sermaye piyasası araçlarından yararlanmasını hedefleyen eylem planı kapsamında, bağımsız denetimden geçen ve yatırım yapılabilir notu alan KOBİ'lerin ihraç edecekleri tahvillere, portföy yönetim şirketlerinin kuracakları girişim sermayesi yatırım fonları yatırım yapacak.

300-500 MİLYON TL

Bu yıl gerçekleştirilmesi planlanan ilk ihraçta yaklaşık 100 KOBİ'nin toplamda 300 ile 500 milyon lira arasında ve bir yıldan uzun vadeli kaynağı, banka kredi limitlerine ilave olarak ve teminat vermeden sağlaması hedefleniyor. Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa Kemal Yılmaz, her bir portföy yönetim şirketini 50 ile 100 KOBİ'yi bir araya getirerek toplu tahvil ihraç etmelerini sağlayacaklarını söyledi. Yılmaz, geçen yıl 30 milyar dolara yakın ihraç olduğunu, ancak bu ihraçları yapanlar arasında KOBİ niteliğinde şirket bulunmadığını, ihraçların minimum 50 ile 100 milyon lira arasında gerçekleştiğini kaydetti.

KOBİ BAŞINA 1-5 MİLYON TL
Borsa İstanbul Kotasyon ve Özel Pazar Grup Müdürü Sertaç Fuad Karaağaoğlu protokole imza atan bankaların, tespit edecekleri KOBİ'lere bağımsız denetim raporu düzenlettikten sonra bunları portföy yönetim şirketleri vasıtası ile SPK ve Borsa İstanbul'a yönlendireceklerini söyledi. Karaağaoğlu burada her bir KOBİ'nin 1 ile 5 milyon lira arasında tahvil ihracı yapabileceğini söyledi. Akbank KOBİ Bankacılığı'ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz da, "Bu yeni KOBİ finansman yöntemiyle başlangıçta toplamda 1 milyar liralık fon büyüklüğüne ulaşmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KOBİ'ler toplu tahvil ihraç edecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN