Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ambalajda metale dönüş

Ekonomide metal ambalaj pazarı hızla büyüyor. Geri dönüşüm avantajı ve yükselen çevre bilincinin rüzgârını arkasına alan sektör, 2016'da 115 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacak

Giriş Tarihi: 18.4.2015
Ambalajda metale dönüş
Metal ambalaj, sürdürülebilir ve sonsuz defa geri dönüştürülebilir olmasının avantajıyla pazar payını artırmaya başladı. Yükselen çevre bilinciyle yeni bir trend haline gelen metal ambalajın 2016 yılında küresel çapta 115 milyar dolarlık pazar payına sahip olması öngörülüyor. Türkiye'de ise 20 milyar dolarlık büyüklüğe sahip ambalaj sektöründe metalin payının artması bekleniyor. Ambalaj şirketi Sarten'in ev sahipliğinde dün gerçekleşen "Metal Ambalajın Sürdürülebilirliği ve Pazardaki Konumu" başlıklı konferans, Sarten CEO'su Zeki Sarıbekir, Avrupa Metal Ambalaj Birliği (EMPAC) CEO'su Gordon Shade ve İletişim Direktörü Ellen Wauters'ın yanı sıra, BİM Operasyon Komitesi Başkanı Galip Aykaç, 25 yıllık Sainbury's pazarlama deneyimiyle Alison Austin ile ÇEVKO Genel Sekreteri Mete İmer'in açılış konuşmalarıyla başladı. Konuşmasında her türlü ambalajın önemine dikkat çeken Sarten CEO'su Sarıbekir, metal ambalajın hijyenik, içinde sakladığı ürüne uzun raf ömrü sağlayan ve doğaya zarar vermeden sonsuz geri dönüştürülebilen bir ürün olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti: "Metal ambalaj hem tüketiciye hem de çevreye fayda sağlar. Bu üstünlüklere rağmen metal ambalajın pazarda ve tüketicilerin algısında hak ettiği yerde olup olmadığı tartışılan bir konu. Sarten olarak bu konuda öncülük yapıyoruz. Her üç yılda bir düzenlemeyi arzu ettiğimiz bu konferans aracılığıyla da hem sektörü hem de tüketicileri daha iyi bilinçlendirerek, metal ambalaj algısını olması gereken yere getirmek için el birliğiyle çalışmamız gerekiyor." Sarten'in uluslararası pazarda global bir oyuncu ve marka olmayı hedeflediğini söyleyen Sarıbekir, "Dünya devi Mitsui ile bir süre önce gerçekleştirdiğimiz ortaklık bu hedef doğrultusunda daha emin adımlarla ilerlememizi sağlayacak" dedi.

ÇEVRECİ OLMASI ÖNEMLİ
Toplantının yabancı konuklarından EMPAC CEO'su Gordon Shade ise şöyle konuştu: "Sürdürülebilir ambalaja olan talep hayatımızın bir gerçeği. Şirketler bu konuya eğilmezlerse ticari stratejilerinde rakiplerine yenilme riskiyle karşı karşıya kalıyorlar. Avrupa'da geri dönüşüm oranı ortalama yüzde 73 ve en çok metal geri dönüştürülüyor. Avrupa'da bu ortalamayı 2020'de yüzde 80'e çıkarma sözümüz var. Bugün Türkiye'de geri dönüşüm oranı yüzde 54, bununn artması için müthiş bir potansiyel taşıyor. Metal farklı ve kalıcı bir malzeme." İngiltere'nin en önemli market zincirlerinden Sainsbury's bünyesinde uzun yıllar sürdürülebilirlik çalışmalarını başlatan Alison Austin ise "Gıdanın korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesi açısından ambalajın sahip olduğu olumlu rolün daha iyi anlaşılması için sektörü ve müşterileri bir araya getiriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ambalajda metale dönüş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN