Büyüme trendini yakalayacağız

Cari açığın sorun olmaktan çıkacağını belirterek, 'Yüzde 3'lük büyüme durmaktır' tespitinde bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Büyüme trendi yakalanacak" dedi

Giriş Tarihi: 19.4.2015
Büyüme trendini yakalayacağız
2015 yılının ekonomik tablosunu değerlendiren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "2015 yılı itibarıyla cari açığın sorun olmaktan çıkacağını, enflasyonun artık tam anlamıyla kontrol edilebilir noktaya geleceğini, büyüme trendi yakalayacağımızı düşünüyorum" dedi.

% 3 YERİNDE SAYMAKTIR

Bazı gazeteciler ile sohbet eden Zeybekci, orta vadeli programa göre Türkiye'nin yüzde 4 büyümesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi: "Türkiye nüfus artış hızının iki katı istihdam yaratmadığı, bunu sağlayacak bir büyümeyi yakalayamadığı sürece yerinde saymış olur. Yüzde 3'lük büyüme 2014 yılı için yerinde saymak demektir, durmak demektir. Biz ekonomiyi çok soğuttuk, frenledik, baskı altına aldık. Enflasyon ve cari açık ile ilgili atmamız gereken doğru adımlardı onlar. 2015 yılı itibariyle cari açığın sorun olmaktan çıkacağını, enflasyonun artık tam anlamıyla kontrol edilebilir noktaya geleceğini, büyümede o trendi yakalayacağımızı düşünüyorum. Türkiye son 12 yılı aşkın süredir yüzde 5'lik ortalama ile büyümeyi başardı. Bu ortalamayı bozmamak lazım."

ETKEN EKONOMİ OLMALI

Türkiye'nin bugüne kadar fason bir üretici olarak başarıyı sağladığını ifade eden Zeybekci, "Yeni Türkiye edilgen bir ekonomi olarak yoluna devam edemez. Etken bir ekonomi olmalı. Yani Türkiye'nin kendi enerji ve ham madde politikaları olmalı. Türkiye hammadde ve enerjide gelecek politikalarını garanti altına almalı. Teknoloji, tasarım, araştırma, geliştirme, tüketim, dağıtım kanallarını kontrol etmede Türkiye kendi formülasyonunu dizayn etmeli. O zaman etkin bir ekonomi olur. Türkiye'nin yeni dönemdeki sloganının alt detayı bu" dedi.

'İZİNDEYİZ' DEYİP YATMADIK
"Atam izindeyiz" deyip yan gelip yatmadıklarına dikkat çeken Zeybekci, şöyle devam etti: "Türkiye dünyanın en büyük hurda ithalatçısı. Türkiye dünyanın inşaat demiri ihracatçısı. Bu çok riskli bir alan. Türkiye kendi ham madde geleceğini garanti altına almalı. Türkiye'nin kalıcı bir şekilde metalurji politikası olmalı, kalıcı petro-kimya sanayisini kurgulamalı. Türkiye enerji seferberliği yapmalı. Yenilenebilir enerji kaynakları kömür dahil sonuna kadar sürdürebilir şekilde, geleceği de 25, 50, 100 yılı planlamalı. Ar-Ge ve ileri teknolojide bir gelecek kurgusu yapmalı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyüme trendini yakalayacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN