Yağmur hasadıyla cebe % 30 katkı

Kuraklık tehlikesini gören ev sahipleri, bu yıl yağmur hasadı yöntemine sarıldı. Talep yüzde 20 arttı. Sistemi kuran ACO, "Bu yöntemle faturalar % 30 düşüyor" dedi

Giriş Tarihi: 19.4.2015
Yağmur hasadıyla cebe % 30 katkı
Türkiye bu kışı yağmur açısından verimli geçirse de kuraklık ülkenin genel bir tehlikesi. Su fakiri ülkeler kategorisinde yer alan Türkiye'de vatandaşlar, kamu yatırımlarının yanı sıra bireysel çözümlere de yöneliyor. Bunların başında da yağmur sularının bir depoda toplanması geliyor. Önceki yıl yaşanan kuraklık nedeniyle konut siteleri ve müstakil evler yağmur hasadı yöntemine hücum etti. Yağmur suyu depolama sistemlerine yönelik siparişlerde yüzde 20 civarında artış yaşandı.

GLOBAL SU YÖNETİMİ

Su yönetiminde uzman firmalardan olan ACO'nun Türkiye Genel Müdürü Kerem Altınöz, evlerde harcanan suların yüzde 30'unun tuvalet rezervuarlarında kullanıldığını söyledi. Ortalama 400 mm yağış alan bir bölgede 100 metrekarelik bir çatıdan 30 metreküp kapasitesinde su hasadı yapılabildiğini belirten Altınöz, "Bu da kişi başına günlük su kullanımı 100 litre olarak kabul edildiğinde, ortalama bir ailenin rezervuarlarında kullandığı suyun neredeyse tamamının bu kaynaktan elde edilebileceği sonucunu doğurur. Bu durum, su faturalarının yüzde 30 azalması anlamına geliyor" dedi. Altınöz, ACO'nun, global bir su yönetim firması olarak, yarının dünyası için bugünden ürünler tasarladığını söyledi.

ABD'DE 250 BİN EVİN YAĞMUR SUYU TOPLAMA SİSTEMİ VAR
Kerem Altınöz, bu sistemin ABD'de 250 bin evde uygulandığını vurguladı. Altınöz, "Suyun tutulması, özellikle bugün çokça gündemde olan 'yağmur suyu hasadı' gibi sistemleri de içerecek şekilde suyun tekrar kullanımı için depolanmasıdır. Özellikle çatılardan ve teraslardan toplanan yağmur suları basit bir işlemden sonra birçok alanda kullanılabiliyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yağmur hasadıyla cebe % 30 katkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN