Yunanistan'ın euro hikâyesi bitebilir

Giriş Tarihi: 20.4.2015
Yunanistan'ın euro hikâyesi bitebilir

Capital Economics Başekonomisti Jennifer McKeown, Yunanistan krizinin daha zor bir aşamaya geldiğini belirtti. Komşu'nun IMF borcuna da değinen McKeown, "Gelinen nokta, Yunanistan'ın Euro Birliği'nden çıkmasına yol açabilir" dedi

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin 'Yunanistan konusunda hiç kimse bir çözüme varılmasını beklemiyor' açıklamasının Atina yönetiminin umutlarını suya düşürdüğünü vurgulayan Capital Economics Avrupa Başekonomisti Jennifer McKeown, Yunanistan'ın Euro Birliği'ndeki ömrünün sona erebileceğini ifade etti. McKeown, Yunanistan'ın Uluslararası Para Fonu'na (IMF) mayıs ayında borcunu ödeyememesinin, ülkenin Euro Birliği'nden çıkmasına (Grexit) yol açabileceğini dile getirdi.

BANKACILIĞI ETKİLER

ING Group Euro Bölgesi Başekonomisti Peter Vanden Houte ise Yunanistan krizinde herhangi bir ilerleme sağlanmasının zor olduğunu kaydetti. Vanden Houte, yeni Yunan hükümetinin, AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve IMF'nin oluşturduğu Troyka için hayati derecede önemli olan önlemleri uygulamada isteksiz olduğuna işaret etti. Yunanistan'ın temerrüde düşebileceğini ancak Euro Bölgesi'nde kalmaya devam edebileceğini anlatan Vanden Houte, temerrüdün ülkenin bankacılık sistemini ciddi anlamda olumsuz etkileyebileceğini ve bankaların sermaye yapılarının yeniden düzenlenmesinin gerekebileceğini dile getirdi.

'KOMŞUYLA İLGİLİ ÜÇ İHTİMAL VAR'
Yunanistan ile ilgili 3 ihtimal olduğunu vurgulayan Vanden Houte, "Yunanistan'a büyük olasılıkla ek bir yardım yapılacak. Ülkenin temerrüde düşmesi ise daha düşük bir ihtimal. Grexit ise şu anda en düşük olasılık olarak yer alıyor. Ancak Yunanistan reformları uygulamada isteksiz davranırsa, Grexit söz konusu olabilir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunanistan'ın euro hikâyesi bitebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN