Türkiye'nin en iyi haber sitesi

20 ülkeye ihracat yapıyor

Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, 1981’de Unkapanı’nda 40 metrekarelik bir alanda kurulan ve 1993 yılında aile şirketi olarak yoluna devam eden Reis Tarımsal Ürünler’in 2013 itibarıyla Esenyurt’taki 9 bin 500 metrekarelik kapalı alanda faaliyetine devam ettiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 22.4.2015 14:50 Güncelleme Tarihi: 22.4.2015 14:51
20 ülkeye ihracat yapıyor
Ayrıca Kastamonu'da 2000 yılında kurulan sarımsak işleme tesislerinde endüstriyel ve Horeca grubu için de üretime devam edildiğini belirten Reis, Amerika, İngiltere, Fransa, İsveç, Katar ve Kuveyt'le birlikte 20 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini kaydetti. Türkiye'de yetişen özel ürün çeşitlerini de ihraç ettiklerinin altını çizen Reis, "34 yıllık geçmişe sahip bir firma olarak çiftçimizin kârlı ürün satması, tüketicimizin kaliteli ve sağlıklı ürünü daha ucuza tüketmesi için gayret sarfediyoruz. Avrupa Birliği'nin gıda hijyeni olarak benimsediği HACCP Yönetim Sistemi'ni 2000 yılında sektörümüzde ilk alan marka olarak, ulusal ve uluslararası standartlarda sürdürülebilir kalite anlayışı ile yolumuza devam ediyoruz" diye konuştu.

İŞSİZLİĞE ÇARE OLDU
30 yıl önce Türkiye'de nüfusun yaklaşık yüzde 40'ının kırsal kesimde yaşadığını hatırlatan Reis, bugün nüfusun yüzde 25'inin kırsal kesimde yaşadığını, istihdamın ise yüzde 22'sinin tarımda çalıştığını söyledi. Reis, şöyle konuştu: "Tarımın ekonomimizin içindeki payı yüzde 7.4'le yüzde 1.2 olan Avrupa Birliği'nin ortalamasının üzerinde. 60 milyar dolarlık ekonomisiyle tarım sektörünün ülkenin ekonomisindeki önemi büyük. Tarım sektörü son yıllarda işsizliğe çare oldu. Ülkemizde son 15 yılda tarımın önemi daha çok fark edilmeye başlandı. Elbette bu fark edilişin altında küresel gelişmeler, ekonomik krizler ve son yıllarda ağırlığını daha fazla hissettiren iklimsel değişiklikler yatıyor." Dünyada açlık ve yetersiz beslenmeyle karşı karşıya kalan 805 milyondan fazla insan bulunduğuna dikkat çeken Reis, küresel toprak kaynaklarının yüzde 33'ünün verimsiz durumda olduğunu kaydetti

Tarıma karşı duyarlı yaklaştı

Mehmet Reis Sabah gazetesiyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "Sabah gazetesinin yayın hayatına başladığı günden bu yana tarım sektörü konusundaki duyarlılığı, sektörün sorunlarını kamuoyu ile paylaşmamıza vesile olmuştur. 30'uncu yaş gününüz kutlu olsun."

GIDA TALEBİ ARTIYOR
Mehmet Reis, dünya nüfusu ve dolayısıyla gıda talebinin gün geçtikçe arttığını söyledi. Buna paralel olarak ekilebilir arazilerin ve tarımsal üretimin artmamasının gıda güvencesini zora soktuğunu ifade eden Reis, "Hızla azalan kırsal nüfus, iklim değişikliği ve su kaynaklarının azalması tarımsal üretimin önemini daha da artıracak. Birleşmiş Milletler İstatistikleri'ne göre 2050 yılında dünya nüfusu 9.1 milyar kişi olacak. Dünya nüfusunun yüzde 60'ı kırsal kesimde yaşarken 2050 yılında bu oran yüzde 30'a düşecek" dedi. Problemin sadece ekilebilir alanların azalması değil, kırsal kesimde bu üretimi yapacak insanların azalması olduğunun altını çizen Reis, "Gençler tarım sektöründen uzaklaşıyor. Gelişmiş batı ülkelerinde kırsal nüfus ve tarımsal üretimin azalmış durumda. Ancak Türkiye bu konuda daha iyi vaziyette" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
20 ülkeye ihracat yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN