20 yılda tahminleri aştık

Giriş Tarihi: 22.4.2015 12:34
20 yılda tahminleri aştık

TAMPF Başkanı Vahap Küçük perakendenin 15-20 yılda tahmin edilemeyecek boyutta gelişim gösterdiğini söyledi. Küçük, “Sektörün geleceğinden de umutluyuz” dedi

Perakende sektörü, yıllar içindeki güçlü gelişimiyle birlikte firmaların birleşerek hayata geçirdiği, çok sayıda sivil toplum kuruluşu da yarattı. Büyüme vizyonundan istihdam politikalarına, müşteri hizmetlerinden yurtdışı açılımına kadar çok sayıda proje üzerinde çalışan dernekler, güçlü bir sektörün omurgasını oluşturdu.

Perakendenin hemen hemen
bütün derneklerinin çatı kuruluşu olarak faaliyet gösteren Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu'nun (TAMPF) Başkanı Vahap Küçük, sektörün gelişimini SABAH için değerlendirdi.

"Sektörümüz 15-20

yılda tahmin edemeyeceğimiz kadar önemli bir yere geldi" diyen Küçük, hazır giyim firmaları ve gıda zincirlerinin kurumsallaşarak, kendilerini ölçek olarak ciddi bir noktaya taşıdığını söyledi.


Vahap KÜÇÜK


BÖLGENİN ÖNEMLİ OYUNCUSU

Firmaların sadece Türkiye'de değil yakın coğrafyanın da önemli bir oyuncusu olmaya başladığını belirten Küçük, "Türk markaları son yıllarda ihracat atağına kalktı. Markalı ihracatta önemli mesafe kat ettik" diye konuştu. Bu süreçte yabancı firmaların Türk şirketlerine olan ilgisinin arttığına da vurgu yapan Küçük, şirket evliliklerinin çoğaldığını, bunun da Türk modasının geldiği noktayı işaret ettiğini kaydetti.

Küçük, "Sektör 15-20 yılda istihdamda önemli başarı sağladı. Kayıt dışı ekonomi kayıt altına alındı. Ayrıca enflasyona da ciddi anlamda destek olduğumuza inanıyorum. Çünkü geçmişte bir ailenin giyime harcadığı pay, bütçesinin yüzde 9'u iken, bugün oran yüzde 4'e indi" dedi.

Sektörde 3 kat büyüme bekleniyor

Küçük, perakende sektörünün geleceğinden de ümitli olduklarını söyledi. Türkiye'nin destinasyon olarak çok önemli bir noktada olduğunun altını çizen Küçük, "Çevremizde üretimi ve markaları olmayan ülkeler var. Türkiye'de bu ikisi de mevcut. Genç bir nüfusumuz var. 2023'te de kişi başı gelirin 20 bin dolara çıkması durumunda sektörümüzün 2-3 kat büyüyeceğini tahmin ediyoruz" dedi.

120 milyar $'ı geçeceğiz


Vahap Küçük, 2015'te organize perakendede cironun 120 milyar dolar çıtasını aşmasını hedeflediklerini söyledi. Küçük, "2014'te Türkiye ekonomisinin yüzde 3.3 büyümesi beklenirken, perakende sektörü reel bazda yüzde 9 büyüdü. Geçen yıl toplam perakende sektöründeki istihdamımız 2.5 milyon oldu. Bunun 750 bini organize perakendede yer aldı. Toplam perakendenin 2014'te 250 milyar dolar olan cirosunun 110 milyar dolarını organize perakende sektörü gerçekleştirdi" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
20 yılda tahminleri aştık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN