5 kıtada üretim yapıyorlar

Yan sanayi firmalarının yurtdışı yatırımları son yıllarda arttı. 5 kıtada üretim yapan yan sanayiciler global oyuncu haline geldi.

Giriş Tarihi: 22.4.2015 12:14
5 kıtada üretim yapıyorlar
Türk otomotiv yan sanayi yurtdışına açılarak global oyuncu haline geldi. Otomotiv dünyasının dev markalarıyla çalışan ve parça üreten Türk şirketlerinin yurdışındaki üretim faaliyetleri arttı. Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) üyesi firmaların 20'den fazla ülkede 50'ye yakın yatırımı bulunuyor.

Yurtdışı yatırımlar arasında önemli satın almalar da yer alırken, ağırlıklı yöntem ise doğrudan fabrika yatırımları olarak öne çıkıyor. 5 kıtada yatırım yapan yan sanayiciler Amerika, Rusya, Çin, Brezilya, Hindistan, Güney Kore, İngiltere, İspanya, Slovakya, Fransa, Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Almanya, Mısır, Ukrayna, Güney Afrika, İtalya, Slovenya, Azerbaycan, İran, Tataristan ve Meksika'da üretim yapıyor. Türk yan sanayicileri son birkaç yıldır Çin, Hindistan, Rusya ve Meksika gibi otomotiv sanayisi gelişen ülkelerde yatırım yapıyor. Özellikle küresel otomotiv üreticilerinin yeni gözdesi Meksika, Türk yatırımcılarının da radarına girdi. Meksika'da üretim yapan otomotiv yan sanayicilerinin sayısı artıyor.

Orhan Holding ve Murat Ticaret'ten sonra Standard Profil de Meksika'da yatırım yaptı. Otomotiv yan sanayisinde sızdırmazlık profili üretimi gerçekleştiren Standard Profil, 36 milyon dolarlık yatırımla 10'uncu fabrikasını Meksika'da açtı. Standart Profil'in Türkiye'nin, yanı sıra İspanya, Çin, Fas, Güney Afrika, Bulgaristan'da tesisleri bulunuyor.

Bursa merkezli Orhan Holding bünyesindeki Nobel Automotive ise 2013'te Meksika'da fabrika satın almıştı. Satın alma ile Meksika'daki fabrika sayısını ikiye çıkaran Nobel, Sabinas'taki yeni tesiste hidrolik direksiyon sistemleri için hortum üretecek. Meksika'yı keşfeden Türk otomotiv yan sanayi firmalarından bir diğeri olan Murat Ticaret de, Meksika'daki yatırımını 2013'te tamamladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 kıtada üretim yapıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN