Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Abartılı günlerden tüketim çağına

Müzik gruplarından dönemin moda trendini yansıtan aktrislere kadar birçok etken kadınların güzellik anlayışının değişimine neden oluyor. Kadınlar da daha güzele ulaşmak için saç ve makyaj trendlerini ilgiyle takip ediyor. Tülin Şahin, güzellik anlayışında 30 yılda yaşanan değişimini kaleme aldı.

Giriş Tarihi: 22.4.2015 12:39
Abartılı günlerden tüketim çağına
TÜLİN ŞAHİN

Hepimiz biliyoruz ki güzellik göreceli bir kavram. Kimi kemikli maskülen bir yüzü güzel bulurken kimi beğenmez. Bebek gibi bir yüz çoğu kişi tarafından beğenilirken kimileri ise hiç beğenmez...

Bunun gibi bir çok örnek saymak mümkün. Sadece insanlar için geçerli değil, elbette ki bu saydıklarım. Hayatımızda ne var ne yoksa, bir şeyi güzel görüp görmemek gerçekten kişinin sadece gözlerinde değil, kendi ellerinde, aklında ve ruhunda.

Hayatım güzelliğin, estetiğin önemli olduğu bir alanın tam merkezinde geçiyor. Aynı zamanda güzellik anlayışının çok da hızlı geliştiği bir alan bu. Bugün in olan o muhteşem güzellik, yarın out olabiliyor. Hep derim, mankenlik BM gibidir. Bir defilenin kulisi veya çekim seti farklı ırklarla doludur. Dolayısıyla sadece fiziksel güzellik değil, kültürel olarak da her gün farklı güzellikler görüyorum mesleğimde. 15 yıldır uluslararası çalışan bir model olarak şunu çok rahatlıkla diyebilirim ki, fiziksel güzellik gerçekten tek başına yeterli değil. Bunu politik olarak değerlendirmeyin lütfen. Tüm samimiyetim ile bunu söylüyorum. Güzellikten ziyade, benim için gerçekten 'iyi insan' olabilmek çok önemlidir. Temiz kalbe, ahlaka, ruha, akla sahip her iyi insan benim için dünya güzelidir.

SABAH gazetesi tam 30. yılını kutluyor. Beni aradıklarında "30. yıla özel bir ek hazırlıyoruz, güzellik sayfasını senin yazmanın doğru olduğunu düşündük" dediler. Buradan tekrar SABAH gazetesinin doğum gününü kutluyorum ve benim bu konuyu yazmamı uygun gördükleri için çok teşekkür ediyorum.

80'LER ABARTI DÖNEMİ

1985-2015 arasında güzellik anlayışları nasıl değişmiş buyrun bir göz atalım... Gerek makyajı, gerek modası, gerekse müzikleri ile 80'ler çok güçlü bir şekilde damga vurmuştur. O dönemi yaşamış bir çok kişi hatırlamak istemez, varsa fotoğrafları yakmak ister.

Permalı, krepeli büyük saçlar ve elbette çok sayıda saç spreyi. Saçlar çoğu zaman tek taraftaymış. Makyajlar ise çok abartılı. Aynı anda hem gözler hem dudaklar hem de yanaklar vurgulanırmış. Üstelik ne kadar çok renkli o kadar makbulmüş. Gözlerde mavi, yeşil, mor gibi güçlü renkte farlar kullanılırmış. Elmacık kemiklerinin tam üstünde hatta göze yakın bir şekilde, şerit halinde en güçlü renkte allık kullanılırmış. Dudaklar da fuşya gibi çarpıcı renkler... Dev vatkalar, yüksek bel jeanler, dantel eldivenler, deri pantolonlar, büyük aksesuvarlar dönemin modasıymış.

80'ler diskonun ve disko müziklerinin tavan yaptığı bir dönem olduğu için disko saçlara, makyajlara ve modasına çok yoğun bir şekilde yansımış. Her şey rengarenk ve parlak.

2000'LER TÜKETİM ÇAĞI

90'lı yıllar çok sayıda çıkan pop müzik gruplarının ve minimalist aktrislerin etkisinde kaldı. 90'lı yıllarda pop müzik grupları rengarenk saçlar, rengarenk tırnaklar, metalik etkiye sahip kumaşları kullanmayı çok seviyorlardı. Hemen aklınıza Spice Girls grubu gelsin. Bir yanda böyle rengarenk müzik grupları varken öte yanda 90'larda minimalist trendini çok iyi yansıtan aktrisleri de görmek mümkündü. Jennifer Aniston, Gwyneth Paltrow hemen akla gelen ilk isimler.

Dümdüz fönlenmiş saçlar. Az makyaj. Kıyafetler ağırlıklı olarak siyah, beyaz, bej, camel gibi sade ve temel renkler. Her iki isim hâlâ bu tarzlarını sürdürüyorlar. 2000'li yıllar ise birçok dönemin kokteyli gibi. Herkese göre bir şey var mutlaka. Hem moda hem makyajda. Aynı zamanda 2000'li yıllar her şeyi en hızlı tüketen dönem. Trendler günümüzde iki-üç hafta sürüyor. Tabii bunda internet çağında olmamızın etkisi çok büyük. Her şeye bir tıkla ulaşıyoruz.

2000'li yılların en belirgin saç, makyaj modası ise kesinlikle Victoria's Secret meleklerine uygulanan saç ve makyaj. Ortadan ayrılmış dalgalı saçlar. Göz pınarlarında ve elmacık kemiklerinin üzerinde kullanılan aydınlatıcılar ile modern ve ışıltılı makyaj günümüzün en sevilen ve beğenilen makyajı.

En başta da belirttiğim gibi fiziksel güzellik gerçekten sadece bir yere kadar. Boş yere dememişler "Önemli olan iç güzelliği" diye. Hayatınızın her anı güzellikler ile dolması dileğiyle. Sakın unutmayın! Güzel anlar oluşturmak hep sizin elinizde. Hiçbir şey asla içten gelen güzel bir gülümsemenin yerini de asla alamaz. Dünyanın en iyi rujunu sürseniz bile...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Abartılı günlerden tüketim çağına
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN