Adapazarı’na 2 milyar dolarlık yatırım

Avrupa’daki toplam Toyota üretiminin yüzde 20’sini gerçekleştiren Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 50’den fazla ülkeye ihracat yapıyor. Toyota Türkiye, 2002’den bu yana 21 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi

Giriş Tarihi: 22.4.2015 13:26
Adapazarı’na 2 milyar dolarlık yatırım
Toyota Türkiye, bugün Avrupa'daki Toyota üretiminin yüzde 20'sini gerçekleştiriyor. Şimdiye kadar 2 milyar dolarlık yatırımın yapıldığı Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye'nin Genel Müdürü ve CEO'su Orhan Özer, şirketin tarihçesini ve gelecek hedeflerini anlattı: 1990 yılında kurulan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 1994'te yılında Corolla Sedan ile üretim faaliyetine başladı. 2001 yılına kadar yerel ortağıyla sadece iç piyasa için üretim yapıldı. Daha sonraki dönemde yaşanan yeniden yapılanma süreciyle birlikte 2002 yılından itibaren, ihracat odaklı bir şirket kimliği kazanarak, bu konuda Türkiye'de öncü oldu.

Bu tarihten sonra artan talebi karşılayabilmek için, 2003'te yılında iki vardiyalı üretim sistemine geçilirken, yıllık üretim kapasitesi de yıllık 150 bin adede yükseldi. 2004 yılında ise Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye hatlarında üretilmeye başlanan Verso, Türkiye'de üretilen ilk MPV otomobil olma özelliğine sahip.

Bugün Avrupa'daki toplam Toyota üretiminin yüzde 20'sini gerçekleştiren Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, şimdiye kadar yaklaşık 2 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdi. 2014 yılında başvurulan yatırım teşvik belgesi kapsamında ise yaklaşık 500 milyon dolar tutarında ek yatırım için ilk adım atıldı. Toyota fabrikaları arasında; verimlilik, kalite, iş güvenliği ve diğer birçok parametre açısından sadece Avrupa'da değil, dünyada üstün ve özel bir yerde olan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, şu anda 3 bin 500 kişiyi istihdam ediyor.

Ekonomiye sağladığı katkının yanı sıra, topluma karşı da sorumluluklarını yerine getiren bir kurum olmaya gayret eden Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye; Toyota'nın global vizyonunda da yer alan "insana saygı"yı en önemli yönetim ilkesi olarak kabul etti. Sakarya'daki üretim tesislerinde Verso ve Corolla modellerini yüksek kalite standartlarında üretip, 50'den fazla ülkeye ihraç eden Şirketimiz, ülkenin ihracat liderleri arasında yer alıyor. 2002 yılından bu yana toplamda gerçekleştirdiğimiz "21 milyar doların üzerindeki ihracat geliriyle ekonomiye ve topluma katkı sunmaya devam ediyoruz".
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Adapazarı’na 2 milyar dolarlık yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN