Binek otoda 1 numara

Giriş Tarihi: 22.4.2015 13:01
Binek otoda 1 numara

Oyak Renault Bursa Fabrikası, Fransız otomotiv devi Renault’nun Batı Avrupa dışında en yüksek üretim kapasitesine sahip tesislerinden biri. Otomobil üretiminde Türkiye’nin lideri.

Üretime başladığı yıl 20 bin adet araç üreten Oyak Renault, bugün 360 in adet üretim yapan dev bir tesise dönüştü. Oyak Renault Genel Müdürü Ales Bratoz, Oyak Renault'nun bugün geldiği konumu anlattı: 1969 yılında Bursa'da kurulan Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, yıllık 360 bin otomobil ve 450 bin motor üretimi kapasitesi ile Renault'nun Batı Avrupa dışında en yüksek üretim kapasitesine sahip tesislerinden biridir. Oyak Renault, 1971 yılında, yılda 20 bin adet Renault 12 üreterek başladığı yolculuğundan bugüne Renault 9, Renault 11, Renault 21, Renault 19, Megane, Megane Wagon, Clio Symbol, Megane II Sedan, Clio 3 ve yeni Renault Symbol'ü üretti. Bugün ise Clio IV, Clio Sport Tourer, Fluence, Megane Hatchback modellerini ve bu modellerde kullanılan motor ve mekanik aksamı üretmekte ve ihraç etmektedir.

301 bin 35 metrekaresi kapalı olmak üzere 534 bin 35 metrekare üzerinde kurulu Üretim Tesislerinde, Karoseri Montaj, Mekanik-Şasi Fabrikaları, AR-GE merkezi ve Uluslararası Lojistik Merkezi bulunmaktadır. 2014 yılı sonu itibariyle 5 bin 704 kişinin çalıştığı Oyak Renault, Türkiye'de otomobil üretiminin lideri konumundadır. 2014 yılında, Türkiye'de binek otomobil ihracatının yüzde 44'ünü gerçekleştiren Oyak Renault ihracat lideri olarak, Türk Otomotiv Sanayi'nde üretim ve ihracatta liderlik konumunu 17 yıl aralıksız sürdürüyor. Türkiye'deki 46 yıllık tarihi boyunca sanayileşme ve ekonomik kalkınmaya katkıda bulunan Oyak Renault, yatırımlarını aralıksız sürdürerek Renault Grubu içerisinde ve Türk Otomotiv Sanayi 'ndeki güçlü konumunu korumaktadır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Binek otoda 1 numara
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN