Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Değişim inşaatta sıçramanın temelini attı

YDA Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, “Hükümetin doğru ekonomik politikaları 12 yılda yaşanan sıçramanın temellerini oluşturdu” diye konuştu

Giriş Tarihi: 22.4.2015 13:21
Değişim inşaatta sıçramanın temelini attı
Türkiye ekonomisinin lokomotifi olarak nitelendirilen inşaat sektörü, özellikle 12 yılda ciddi bir sıçrama yaptı. Yaşanan bu sıçramada en büyük etkenin siyasi istikrar olduğunu söyleyen YDA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, "Ülkemizin siyasi ve ekonomik istikrarının adeta bir yansımasını inşaat sektöründe görebilmemiz mümkün. Siyasi istikrar, doğru ekonomik politikalar ve yönetim anlayışındaki değişimler, 12 yılda yaşanan sıçramanın temellerini oluşturdu" dedi. Arslan sözlerini, "Güçlü hükümetler, özel sektörün önünü açan yönetim anlayışı ve yönetimde sağlanan istikrarla birlikte, vergi oranlarının düşürülmesi, istihdam üzerindeki yüklerin azaltılması, yeni teşvik sistemi, vergi mevzuatının basitleştirilmesi, mükelleflere sunulan hizmet kalitesinin artırılması gibi pek çok uygulamayla birlikte sektör ekonomimizin ana ekseni konumunu güçlendirdi" şeklinde sürdürdü. Kamunun son dönemlerde altyapı olarak enerji, ulaşım, sağlık, eğitim ve turizm sektörlerinde ciddi yatırımlar yaptığını vurgulayan Arslan, "Ulaşım sektöründe havaalanları ve karayolları büyük projelerle bir üst seviyeye taşındı. Deniz limanları açısından da önemli yatırımlar yapıldı, ayrıca devam eden projelerle birlikte, Türkiye'nin gerçekten uzun yıllar ihtiyacını karşılayacak limanlara sahip olacağımızı görüyoruz" diye konuştu.

KAMU YATIRIMLARI


Türkiye'nin cari açığının büyük bölümünün enerji açığından kaynaklandığını anlatan Arslan şöyle devam etti: "Temiz ve daha az maliyetli enerji üretimi için yapılan yatırımlar önemli. Sağlık sektöründe ise kamu özel ortaklığı modeliyle 60 bin yataklı dev bir yatırım yapılıyor. Bütün bu gelişmeler yatırımcıları da ülkemize çekiyor. Ülkemiz son 30 yılda yaklaşık 5 kat büyüme göstererek içinde bulunduğu gelişen ekonomiler arasında ön plana çıktı."

Ülkenin geleceğine inanıyorum

Hüseyin Arslan, Türkiye'nin 2023 hedefleri arasında enerji projeleriyle birlikte 200-250 milyar dolara yaklaşan büyük bir altyapı yatırımı söz konusu olduğunu hatırlattı. Gelişen Türkiye'de altyapı yatırımlarının artarak devam edeceğini kaydeden Arslan, "Kentsel dönüşüm ihtiyacının etkisi ve son yıllarda temalı marka projeler sayesinde kalite ve prestijin ön plana çıktığı konut sektörü de canlılığını koruyacak. Ben, Türkiye'nin geleceğine çok inanıyorum" diye konuştu. Hedef 2023 çerçevesinde önümüzdeki 8 yılda 250 milyar dolarlık altyapı yatırımı planlandığını hatırlatan Arslan, "Artık yabancı kaynakları Türkiye'ye çekebiliyor olmamız lazım. Son yıllarda birçok testten geçtik, hepsinden de başarıyla çıktık. Bunun süreceğine inanıyorum" dedi.

SABAH Türk medyasının en güçlü ismi

Hüseyin Arslan, Sabah'ın 30'uncu yıldönümüne ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: "30 yıllık birikimi ve deneyimiyle Türk medyasının en güçlü isimlerinden biri olan Sabah gazetesi, sadece inşaat değil ülke ekonomisinin can damarı niteliğindeki farklı sektörleri de destekleyen, gündemi daima canlı tutan, heyecanı ve enerjisi ile gerçekten sektör temsilcilerinin yakından takip ettiği bir platform. Gazeteye emek veren yazı işleri çalışanları, köşe yazarları ve idari kadroyu tebrik ediyor, başarılarla dolu nice uzun yıllar diliyorum."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Değişim inşaatta sıçramanın temelini attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN