Derdini Tweet’lemeyen derman bulamaz!

Tüm sosyal ağlardan doğal afetlere, kişisel bunalımlardan krizlere her şeyin altında Twitter’ın paylaşım yeteneği yatıyor. Bazen kriz sebebi, bazen de derdimize çare oluyor.

Giriş Tarihi: 22.4.2015 13:28
Derdini Tweet’lemeyen derman bulamaz!

karaktere sıkıştırdığınız derdimizi, anlamasını beklediğimiz milyonlarca Twitter kullanıcısı var. Öyle ki her biri bu derdi yanlış anlayıp size milyonlarca çare önerebilir. Bunlar arasında teknolojiyi el yordamıyla öğrenen, dil bilgisi zayıf insanlar da olabilir, uzman biri de yorum yapabilir. Yani Twitter'da almak istediğiniz sonucu içinde bulunduğunuz topluluk belirliyor. Twitter ilk kullanıldığı anlarda mobil cihazların ve mobil internet hızının arttığı dönemlere denk geliyor. Dünyayı etkisi olan pek çok sosyal olayın içinde Twitter'ın mesaj paylaşım yeteneği ortaya çıkıyor.

3G SOSYAL AĞ PATLAMASI

Ancak kullanıcılar attıkları tweetleri sadece kendi arkadaşlarının görebileceği şekilde sınırlandırabilir. Diğer kullanıcıların tweetlerine üye olabilir, diğer kullanıcıları takip edebilirler. Tüm kullanıcılar Twitter'ın websitesi aracılığıyla tweetlerini gönderebilir ve alabilirler. Bunu Twitter'ın web sitesine uyumlu harici uygulamalarla (akıllı telefonlar gibi) veya belirli ülkelerde erişilebilen kısa mesaj servisi tarafından giriş yapabilirler. Twitter 2008'deki ABD seçimlerinde özellikle Barack Obama tarafından sıklıkla kullanılanılmıştır. Ayrıca dünyanın en çok öten kuşu, sosyal medyanın en popüler araçlarından biri olarak gösterilmektedir. 2006 yılında Jack Dorsey tarafından geliştirilmesinden bu yana Twitter, dünya çapındaki popülaritesini her geçen gün artırdı. Türkiye'de 2009 yılından sonra 3G mobil hizmetin yaygınlaşmasıyla ön plana çıktı.

14 ARKADAŞ YEMEĞİ

Twitter, 14 arkadaşın çabalarıyla South Park- San Fransisco'da kuruldu. Twitter'ın kuruluşu da ilginç bir öyküye dayanıyor. Birlikte çalışan bu 14 arkadaş yedikleri bir yemek esnasında proje fikrini üretirler. Twitter kurucularından Jack, SMS yoluyla küçük gruplara o anda ne yaptıklarını anlatabilecekleri bir proje fikrini oraya atar. İşte bu fikir Twitter'ın temeli olmuştur. Bu fikir üzerine güçlü bir beyin fırtınası başlar ve o sofrada doğan fikir bugün tüm dünyaya ulaşır. Jack'in fikri; insanlara o anda gittiği kulübü, bulunduğu yeri ya da yaptığı şeyi yazıp mesaj atacaktı. Tek yapacakları cep telefonlarına bir şeyler yazıp göndermekti. Daha sonra bu fikir üzerinden bir prototip oluşturuldu. Katıldıkları yarışmada, Jack'in fikri birinci olarak seçildi. Jack'in oluşturduğu ilk versiyon tamamen web tabanlıydı. Twitter'daki hashtag "#" sembolüyle ortak tartışma platformları oluşturularak milyonlarca insan o konular hakkında fikirlerini sunup, saatlerce tartışabilme imkânı buluyor. 2014 yılının son çeyreğinde Twitter'ın yaklaşık geliri 500 milyon dolar. Bunun çok büyük bir oranı reklamdan oluşuyor. Twitter bir yardım kuruluşu değil, insanların kendini ifade edebilecekleri sosya ağ yazılımıyla paylaşım hizmeti veren ve kar amacı güden bir şirket. Firma "özgür paylaşım ağı" imajını şirketin tanıtım gücü olarak kullanıyor.

Mavi Kuş'un kısa tarihi

Twitter başlangıç tarihi 21 Mart 2006'da San Francisco'da kuruldu. İşe karakter kullanımıyla başladı ve canlı yayına geçti. 2007 yılında her üç aylık ortalamada 400 bin tweet atılmıştı. Şubat 2010'da, Twitter kullanıcıları günde 50 milyon tweet gönderiyordu. (Beaumont, Claudine - The Daily Telegraph) Haziran 2010 itibarıyla, günde yaklaşık 65 milyon tweet atılıyordu. (Blog.twitter.com) Ekim 2010'da şirket tamamen yenilenmiş sürümüyle yoluna devam etti. Bu değişiklikle youtube gibi sitelerden direkt tweet paylaşımı gerçekleştirmenin önü açıldı. Mart 2011 itibarıyla, günlük yaklaşık 140 milyon tweet atılıyordu. (Blog.twitter.com) Aralık 2011'de ana sekmeye ek olarak, "Bağlan" ve "Keşfet" sekmeleri, profil ve zaman çizelgesi ile yeni bir Twitter tanıtıldı. (Fly.twitter.com) Mart 2012'de Twitter 6'ncı yılını kutlarken 140 milyon kullanıcıya sahipti ve günde 340 milyon tweet sayısına ulaştığını ilan etti. (http://mashable.com/) Nisan 2012'de Twitter otomotiv markaları ve reklam ajansları ile çalışmak amacıyla Detroit'te bir ofis açtı. Aynı dönemde bir ofis de Dublin'de açtı. (Reuters) Ekim 2012 tarihinde Twitter Vine isimli video servisini satın aldı ve Ocak 2013'te kullanıma açtı. (MediaBistro) Aralık 2012'de Twitter 200 milyon aylık aktif kullanıcıyı aştığını duyurdu. (Mashable) 2012 cirosu 317 milyon dolara ulaştı. (BBC Türkçe) Kasım 2013'te Twitter 26 dolardan halka arz edildi. (BBC News) Aralık 2013'te Twitter'ın piyasa değeri 40 milyar doları buldu. 2014 yılının ilk çeyreği için Twitter'ın finansal gelir istatistikleri 250 milyon dolar olarak rapor edildi. Ekim 2014'te IBM ile yeni bir ortaklık duyurdu. IBM, Twitter ile yaptığı veri anlaşmasıyla kendileri hakkında atılan tweet'leri daha sağlıklı analiz etmeyi amaçlıyordu. (Lopes, Marina- Reuters) Mart 2015, Perishope uygulamasıyla canlı yayın paylaşımına başladı.

Neden ihtiyaç duyduk?

Genel olarak Twitter, bir sosyal ağ ve mikroblog sitesi olarak tarif ediliyordu. Kullanıcılarına tweet (cıvıldama) adı verilen en fazla 140 karakterlik metinler yazma olanağı sunan Twitter, yeni neslin teknolojiye yatkın olanların kullandığı bir iletişim aracı. Söylentilerle bilginin, dedikoduyla yakınmanın, toplumsal sorunla hakaretin içiçe geçtiği yeni nesil iletişim aracı. Kullanıcılar tarafından atılan tweetler herkes tarafından görülebilir. Twitter aslında toplumun bir aynası oldu. Kendisine geleneksel yayında söz hakkı bulamayan her alternatif fikrin çıkış noktası oldu.

Mobil dünyada iletişim savaşı

Akıllı telefonların yaygınlaşmasında sosyal ağların büyük bir rolü var. Sosyal paylaşım ağı olunca, pek çok dönüşüme doğrudan etkisi oluyor. Pek çok insan bu sayede duygularını milyonlarca insanla paylaşırken kimlerin mesaja ulaşacağını tahmin bile edemiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Derdini Tweet’lemeyen derman bulamaz!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN