Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğu’da dev sağlık açılımı

Giriş Tarihi: 22.4.2015 13:36
Doğu’da dev sağlık açılımı

Sağlık Bakanlığı’nın Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki sağlık hamlesiyle katır sırtında taşınan hasta görüntüleri tarih oldu. Doktorsuz, ebesiz ve hemşiresiz köy kalmadı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da sağlıktaki yeni dönüşümlerle katır sırtında kar altında taşınan hasta görüntüleri tarih oldu. Başta Hakkari ve Yüksekova olmak üzere pek çok ilde hastaneler beş yıldızlı otel kalitesinde. Yolları karla kapanan köylerde doğum sancıları içinde kilometrelerce uzaktaki sağlık kuruluşlarına yetiştirilmeye çalışılan anne adaylarının yaşadığı kabus ise Sağlık Bakanlığı'nın misafir anne projesiyle son buldu.

Erzurum'da 19 yıl önceydi. Kar yollları kapatmış, hiçbir yere ulaşım sağlanamıyordu. Hele bir de hastan varsa derdin büyüktü. Henüz 23 yaşındaydı Emine Öz. İlk çocuğuna hamileydi. Hastaneye yetişmesi gerekiyordu. Yaşadıkları köyde ne ebe ne doktor vardı. En yakın sağlık ocağı 30 km uzaktaydı. Komşular silah kuşandı, yanlarına da köpeklerini aldılar. Baba adayı ve yakınları tahtalardan yapılmış derme çatma sedyeyi, sırt ambulans yaparak yola koyuldu. SABAH 15 Ocak 1996'da 'Doğu'daki sağlık dramını' böyle duyuruyordu okuyucularına. O yıllarda kimi katır sırtında, kimi tahta sedyeler üzerinde kilometrelerce taşınarak ulaşırdı hastaneye. Kimi ise o kadar "şanslı" olmazdı. Anne ya da bebek veya her ikisi birden hayatını kaybeder, geride gözü yaşlı aileler bırakırdı.

MİSAFİR ANNE PROJESİ

Yıllar geçti. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bir çok alanda yapılan kalkınma projelerine sağlık alanındaki yatırımlar da eklendi. Bir zamanlar katır sırtında ya da kızaklarla hastaneye götürülmeye çalışılan hamile kadınlar Sağlık Bakanlığı'nın 'misafir anne' projesiyle ilk aydan itibaren sıkı takibe alındı. Doğuma yakın bir zamanda evlerinden şehirde bulunan hastaneye yakın konukevlerinde misafir edilmek için alınan anneler için kabus sona erdi. Karayolları ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde çalışan ekipleri, olumsuz hava şartları nedeniyle yolları kapanan köyleri belirliyor. Bu köylerle her an irtibat halinde olan ekipler, risk haritasını çıkarıyor. Bu köylerde yaşayan anne adaylarına, doğuma bir ay kala misafirlik daveti gönderiliyor. 2010'da başlatılan proje ile sadece bir yıl içinde bakanlık, 15 bin 585 anne adayına ulaştı.Bu kadınlar, doğuma bir ay kala köylerinden alındı. Şehir merkezindeki beş yıldızlı bir otele, öğretmenevine veya yatılı ilköğretim okullarında hazırlanan 'misafir anne' odasına yerleştirildi. Doğum zamanı gelince de, hastaneye götürüldüler ve hiçbir tehlike, sıkıntı yaşamadan bebeklerini kucaklarına aldılar. Ardından mutlu ve sağlıklı bir şekilde köylerine döndüler. Hakkari'deki Anne Oteli'de bu kapsamda annelere hizmet veriyor.

SON SİSTEM DİYALİZ ÜNİTESİ


Öte yandan diğer Doğu illerinde olduğu gibi en çok terörle anılan illerden biri olan Hakkari, Yüksekova ve Çukurca'da ise beş yıldızlı otel konforunda hastaneler kuruldu. Şemdinli'de de yeni hastane bu sene içerisinde hizmete açılacak. Aynı zamanda Hakkari Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ve Ağız Diş Merkezi yapımına bu sene içinde başlanacak. 2008'de hizmete açılan Hakkari Devlet Hastanesi'nde poliklinikler için sıra bekleyen hastalar koridorlarda LCD ekrandan televizyon seyrediyor. Dijital sistemden doktor randevularını takip ediyor hale geldi. Türkçe bilmeyen hastalara da Kürtçe bilen asistanlar yardım ediyor. Diyaliz ünitesinde ise İstanbul'daki özel hastanelerde rastlanabilecek bir konfor var. Hastalar, yatağının ucunda monte edilmiş LCD ekrandan istediği kanalı izliyor. Diyaliz üniteleri için hastalar köylerinden özel araçlarla alınıp, hastaneye taşınıyor. Hakkari İl Sağlık Müdürü Harun Aşan "Sağlıkta Batı illerinde ne varsa Doğu'da da o hizmet var. Doktorsuz , ebesiz, hemşiresiz köyümüz yok. Son sistem teknolojik cihazlarla hizmet veriyoruz. Yenilenmiş hastanelerimiz beş yıldızlı otel konforunda" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğu’da dev sağlık açılımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN