Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En büyük ihracat pazarı Avrupa

Giriş Tarihi: 22.4.2015 13:47
En büyük ihracat pazarı Avrupa
Mercedes-Benz Türk A.Ş., Türkiye'nin en büyük yabancı sermaye yatırımlarından biri. Mercedes-Benz Türk'ün Direktörler Kurulu Başkanı Rainer Genes, şirketin bugün geldiği yeri şöyle anlattı:

1967 yılında Daimler-Benz AG'nin yüzde 36 ortaklığı ile Otomarsan ünvanıyla İstanbul'da kurulan Mercedes- Benz Türk, 0 302 tipi otobüslerin üretimine, 1968 yılında başladı. Üretime başladıktan sadece 2 yıl sonra, 1970'te ihracata başlayan şirket, 1984 yılında Mercedes-Benz Türkiye genel mümessili oldu.

1986 yılında ise Türkiye'nin büyüme potansiyeline paralel olarak İç Anadolu ili Aksaray'da kamyon fabrikası üretime başladı. Kasım 1990'da ise şirketin ticari ünvanı Mercedes-Benz Türk A.Ş. olarak değişti.

885 milyon euroyu aşan yatırım hacmiyle Mercedes- Benz Türk A.Ş. bugün Türkiye'nin en büyük yabancı sermaye yatırımlarından biri ve 5 bin 500'ün üzerinde personel istihdam ediyor. Ülke çapındaki bayi ve satış sonrası hizmetler ağında 4 bin kişi çalışıyor. İstanbul Fabrikası'nda şehirlerarası ve belediye tipi otobüsler, Aksaray Fabrikası'nda ise hafif, orta ağır ve ağır sınıf kamyon ve çekiciler üretiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En büyük ihracat pazarı Avrupa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN