Ev dijital eğlencesiz olmaz!

Türkiye’deki oyun tutkunlarının bir numaralı tercihi futbol. Konsol oyunları arasındaki FIFA ve PES rekabeti şimdi sosyal ağlara ve mobil platformlara sıçradı. İnternete bağlı olmayan oyun konsolu ve cihazı kalmadı.

Giriş Tarihi: 22.4.2015 13:44
Ev dijital eğlencesiz olmaz!

ve ilk Atari'yi aldığımızda siyah beyaz ekranlı televizyonda saatlerce oyun oynuyorduk. Tek kanallı yayınlar akşam üstü başladığından sabah veya öğlenden sonra Atari oynama fırsatını kaçırmadık. Ancak sonrasında Commodore 64 hayatımı değiştirdi. Kasetler sadece müzikler için değil, oyun değişimi de için kullanılıyordu. Konsollar da yerini internet oyunlarına bırakıyor. Her konsol kullanıcısı artık internette buluşuyor. 30 yıl sonra oyunlar sosyalleşerek oynanıyor.

22 MİLYONU ÇOKTAN AŞTI

Türkiye'de 22.4 milyon oyun tutkunu var. Oyunların en popüler olanı da bizi şaşırtmayacak şekilde futbol. Her yıl yeni sürümleri ve yeni transferlerle açılan FIFA ve PES (Pro Evolution Soccer) rekabeti doruk noktası yapar. FIFA 14'ün üreticisi EA Sports ve PES 14'ün üreticisi Konami rekabeti mobil platformlara taşıdı. Eskiden oyunların kaç kopya sattığı konuşuluyordu. Şimdi ise ne kadar oyunun indirildiği veya aynı anda kaç kişinin oynadığı konusunda rekabet var. Geçtiğimiz yıl düzenlenen Dünya Kupası finalleri gece geç saatlere sarkınca oyun konsollarında futbol rekabeti de arttı. Sony PlayStation 4 konsolu Türkiye'de satışa çıktığı andan itibaren yok satıyor.

HER PLATFORMDA VAR

Microsoft XBOX platformu uzun süre bekleyişten sonra Türkiye'de resmi satışa başladı. XBOX One satışları da 5 Eylül 2014'te başladı. Yani artık PS4 konsol rekabetinde yalnız değil. Futbol oyunu mobil her platformda var. Apple iOS, Google Android veya Microsoft Windows Mobile platformlarında paralı ya da ücretsiz farklı seçenekler var. Ücretsiz olanlarda reklamlara veya ücretli versiyonun sürekli tacizlerine katlanmak gerekiyor. FIFA ve PES rekabeti mobil platformlarda da devam ediyor. İki oyun farklı stratejilerle hareket ediyor. FIFA resmi futbol topu ve takımları kullanarak rakiplerinin önüne geçiyor. Hemen her platformda da kullanılıyor.

ARTIK ÇOK KULLANICILI

Mobil oyunlar, telefonların da işlemci gücü ve ekran kaliteleri arttıkça hem oyunun kalitesi artıyor hem de çok kullanıcılı hale geliyor. Ancak çok kullanıcılı oyunlarda en önemli şeylerden biri de internet hızı. Sabit bir hız ve sınırsız internet kotası akıllı telefon veya tablette çok kullanıcılı oyunların reçetesi. Ancak önemli sorun da internet hızı. İnternet hızıyla birlikte oyuncuların tepki süresi azalıyor ve daha çabuk hareket ederek rakiplerine üstünlük sağlıyor.

Oyunlara hareket geldi

Önce bilgisayara karşı oynamayı öğrendik. Sonra çok kullanıcılı oyunlar çıktı. Şimdi internette çok kullanıcılı oyunlar oynuyoruz. Ancak daha önemlisi hareket sensörleri sayesinde koltuğa bağlı kalmadan hareketlerle oyananan oyunlar ortaya çıktı. Günümüzde tenisten golfe, dans etmekten şarkı söylemeye kadar parmağımızın hareketlerini bile takip eden konsollar karşımızda.

Ücretsiz olanlar hazır

Google Android platformu özellikle ücretsiz oyunlar açısından en zengin platform olduğunu söyleyebiliriz. FIFA ve PES oyunları dışında, Dream League Soccer, Stickman Soccer 2014, Big Win Soccer gibi ücretsiz oyun seçenekleri var. Ancak ücretsiz olsalar da Facebook hesabınıza bağlanıp kişisel bilgilerinizi almak gibi niyete sahip olan oyunlara dikkat etmek gerekir. Ücretsiz oyunların arkasında reklam veya üyelik yoksa, online para veya kişisel bilgiler olduğunu unutmayın.

Sosyal ağlarda gol kokusu var

Futbol tutkusu her platformda olduğu gibi sosyal ağlarda devam ediyor. Türkiye'de Maçkolik gibi pek çok oyun ve uygulamayı yaratan ekip şimdi Kick Off Challenge ile sosyal ağlarda futbol tutkusuna karşılık veriyor. Facebook uygulaması pek çok insanın tutkuyla izlediği futbolla en popüler sosyal ağ platformunu birleştiriyor. Üstelik bu platformda takımınızı, renginizi, formanızı kendiniz oluşturuyorsunuz. Kulübün başkanı da futbolcusu da sizsiniz. Jetonlarla futbolcu alıp futbolcu satabilirsiniz. Kısacası Game Off Challenge uykusuz futbol gecelerinde iyi bir yol arkadaşı olacağı kesin.

Oyuna açılan renkli pencere

FIFA14, EA Sports tarafından geliştirildi ve Windows Phone 8'deki en özgün futbol oyunu olma özelliği taşıyor. Şimdi resmi lisanslı 2014 FIFA Dünya Kupası Brezilya milli takımları, donanımları ve Adidas Brazuca topu ile birlikte geliyor. Onefootball Brasil, futbol heyecanını birinci elden izlemenizi sağlıyor. 15 farklı dilde yerelleştirilmiş içerik ile Live Ticker'da teker teker güncel maç yorumlarını ve en yeni haberleri, tweet'leri, videoları, Instagram fotoğraflarını takip edebiliyorsunuz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ev dijital eğlencesiz olmaz!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN