Ford’un ticari araç üssü

Giriş Tarihi: 22.4.2015 12:43
Ford’un ticari araç üssü
1.6 milyar dolarla otomotiv sanayisinin en büyük yatırımına imza atan Ford Otosan, Transit'in Avrupa'daki ana üretim üssü oldu. Ford Otosan, Transit/Tourneo Custom ve Transit/Tourneo Courier modellerini üretiyor.

Temelleri 1959 yılında atılan Ford Otosan'ın özellikle son 30 yıldaki atılımları Türkiye'nin dünya pazarlarındaki konumunu güçlendirdi.

Global Ford'un Avrupa'daki ticari araç üretim üssü olan Ford Otosan, günümüzde tüm dünya için sadece Türkiye'de üretilen Transit/Tourneo Custom ve Transit/Tourneo Courier gibi modellerin yanı sıra, Transit'in Avrupa'daki ana üretim üssü olarak orta ve hafif ticari araç üretiminde öncü rol oynuyor. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, şirketin önemli kilometre taşlarını anlattı:

"Koç Holding'in, merhum Vehbi Koç'un 1928 yılında Ankara Ford bayiliğini alması ile başlayan yolculuğu, 1959 yılında kurulan Otosan A.Ş. ile Türkiye otomotiv sektöründe sanayileşmeyi başlatan bir dönüm noktası oldu. Otosan A.Ş. kısa sürede otomobil, ticari araç ve kamyon üreten bir yapıya ulaştı ve 1966 yılında Türkiye'nin ilk otomobil markası Anadol'u üretti. 1985 yılında "En İyi Yerli" sloganına sahip Ford Taunus'u İstanbul fabrikasında üretmeye başlayan Otosan, 1984 yılında hizmete soktuğu Eskişehir İnönü Fabrikası'nda Cargo kamyonları üretmeye başladı.

Türkiye'nin ilk dizel motoru "Erk"in üretimi de aynı yıl bu fabrikada başladı. 1993 yılında Ford Escort üretimine başlayan Otosan, 1997 yılında Ford Otosan adını aldı. Ford Motor Company ve Koç Holding'in hisseleri eşitlendi. 1998 yılında, 650 milyon dolar ile Türkiye otomotiv sektöründe tek seferde gerçekleştirilen en büyük yatırım Ford Otosan Kocaeli Fabrikası'nın temeli atıldı. Ford Otosan Kocaeli Fabrikası'nda üretilen ilk model olan Transit'in ardından, 2002 yılında dünyada sadece Ford Otosan Kocaeli Fabrikası'ndan üretilen Transit Connect yollara çıktı. İlk Transit Connect ihracatı, 2 Temmuz 2002'de İngiltere'ye yapıldı. 2003 yılında ise Türkiye'nin sıfırdan tasarlanmış ilk motoru olan Ecotorq, İnönü Fabrikası'nda üretilmeye başlandı. 2005'te 1 milyonuncu Ford Otosan imzalı araç bantlardan indirildi. İç pazardaki liderlik 2007 yılında, ihracat liderliği ile pekişti. Ford Otosan 2007 yılında Türkiye'nin en çok ihracat yapan şirketi unvanını kazandı. 2008'de ise hem iç hem de ihracat pazarları toplamında 325 bin 117 adetlik rekor satış rakamına ulaşıldı. 2009'da Ford Otosan Türkiye'ye bir başka gurur daha yaşattı. Otomotivin anavatanı olarak kabul edilen Kuzey Amerika'ya Ford Otosan üretimi Transit Connect'ler ihraç edildi."
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Ford’un ticari araç üssü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN