Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gençlerle vakit geçirmeyi seviyorum

Dünyanın en önemli göz cerrahları arasında yer alan 67 yaşındaki Yunanlı Profesör Dr. Ioannis Pallikaris, 9 aydır İstanbul’da yaşıyor ve boş zamanlarını üniversiteli gençlerle birlikte geçiriyor.

Giriş Tarihi: 22.4.2015 14:17 Güncelleme Tarihi: 22.4.2015 14:18
Gençlerle vakit geçirmeyi seviyorum
Bir süredir İstanbul'da yaşayan Dünyagöz Hastaneler Grubu Medikal Direktörü Profesör Dr. Ioannis Pallikaris ile İstanbul ve iş aşkını, bir gününün nasıl geçtiğini, neden Nişantaşı'nda yaşayıp Beşiktaş'ta gençlerin olduğu kafelerde vakit geçirdiğini konuştuk…

- Kaç yıldır İstanbul'dasınız?
- 1 Temmuz'dan beri tam zamanlı olarak İstanbul'dayım. Ama son 10 senedir her ay üç günlüğüne İstanbul'a geliyordum.

- İstanbul'da nerede yaşıyorsunuz?
- Nişantaşı'nda.

- Ailenizle birlikte mi yaşıyorsunuz?
- Evet, eşimle birlikte yaşıyoruz. Üç tane çocuğum var. Üçü de Yunanistan'da yaşıyor.

- Neden Türkiye?
- Türkiye evim gibi. Sanki Yunanistan'da, evimdeymiş gibi hissediyorum kendimi. O yüzden Türkiye.

- Nesi sizi etkiliyor?
- Kültürümüz ve alışkanlıklarımız birbirine çok benziyor. 10 senedir gidip geliyorum zaten. Pek çok arkadaşım da var.

- Başka bir ülkeden iş teklifi gelseydi kabul etmeyecek miydiniz?
- Hayır, başka bir ülkeye gitmezdim. Bir süre İsviçre ve Amerika'da çalıştım. Ama İstanbul yani Türkiye'de çalışmak istedim çünkü Yunanistan'a daha yakın ve daha yakın olduğundan dolayı burasını tercih ediyorum.

- Türk insanlarını nasıl buluyorsunuz?
- Birincisi Türk insanlarının yüzleri benim yüzüme çok benzediği için seviyorum tabii ki. Davranışları, reaksiyonları, aile bağları çok kuvvetli ve Yunanistan'da da aynı şekilde olduğu için insanlarını seviyorum.

- Yoğun bir iş hayatınız var. Bilim adamısınız her şeyden önce, bir şeyler yapıyor, üretiyorsunuz. Boş zamanlarınızda neler yapıyorsunuz?
- Türk kitapları, İstanbul hakkında kitaplar okuyorum. İstanbul hakkında tarihsel kitap okumayı çok seviyorum. Genel olarak kitapları çok seviyorum. Çok kitap okuyorum. Orhan Pamuk'un kitaplarını okuyorum. Ayrıca çok spor yapıyorum.

- Güne sporla mı başlıyorsunuz?
- Haftada üç gün yoga yapıyorum. Her gün spor yapıyorum. Hafta sonu at biniyorum. Yelken yapıyorum. Sabahları sahilde bisiklet sürüyorum. Resim yapmayı sevdiğim için zaman bulursam resim yapmak da istiyorum.

NİŞANTAŞI'NI EŞİM SEÇTİ

- Nişantaşı'nda yaşamayı siz mi seçtiniz, eşiniz mi seçti?

- Cevabını biliyorsunuz zaten, eşim seçti. Aslında kendisi daha çok şehrin dışında yaşamayı seviyor. Nişantaşı'nı çok beğeniyorum. Hem çok merkezi, hem de her yere çok yakın ve aynı zamanda da Avrupai bir yer olduğundan dolayı Nişantaşı'nı seviyorum. Biraz arabayla trafiğe takılsam bile orası daha hoş.

- İstanbul'u tamamen öğrendiniz mi? Mesela nerede at biniyorsunuz, tenis oynuyorsunuz? Hastaneden çıktıktan sonra hayatınızı nasıl geçiriyorsunuz?
- Genelde Beşiktaş'ta oluyorum. Üniversitelilerin olduğu kafelerde olmayı seviyorum. Oralarda gezmeyi seviyorum. Ayrıca Nişantaşı'nda bir kafe var parkta, orada nargile içmeyi seviyorum. Orada kitap okumayı ve kahve içmeyi seviyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gençlerle vakit geçirmeyi seviyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN