Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gökhan Öğüt: Hedef dijital dönüşüm olacak

Giriş Tarihi: 22.4.2015 14:41 Güncelleme Tarihi: 22.4.2015 14:43
Gökhan Öğüt: Hedef dijital dönüşüm olacak

“Önümüzdeki süreçte ekonomik kalkınmanın ana unsuru dijitalleşme olacak” diyerek dijitalleşmeye vurgu yapan Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, 30’uncu yıla özel telekomünikasyon sektörünü değerlendirdi

Telekomünikasyon, ülkemizin en dinamik ve hızlı büyüyen sektörlerinden biri. Türkiye ekonomisi dünyada krizin etkilerinin önemli boyutlarda hissedildiği bir dönemde istikrarlı bir şekilde büyümesini sürdürürken, telekomünikasyon sektörü Türkiye ekonomisinden de hızlı bir şekilde ilerledi. Buna göre, Türkiye'de son 4 yılda mobil pazarda ortalama yüzde 10, sabit pazarda ise yüzde 5'in üzerinde büyüme kaydedildi. Bu artış grafiğinin ardında, sektörümüzün kendisi haricinde temas ettiği endüstrilerde yarattığı çarpan etkisinin büyük payı bulunuyor. Zira bugün, mobil iletişim teknolojileri, finans, sağlık, eğitim, tarım gibi pek çok sektörde verimlilik ve tasarruf etkisiyle paralel bir büyümeyi getiriyor.

HIZLI BÜYÜMEYE DEVAM

Biz, mobil teknolojilerin yarattığı çarpan etkisine yönelik farkındalık arttıkça sektörümüze yapılan yatırımların da artacağını, diğer yandan giderek artan akıllı cihaz ve mobil veri kullanımının etkisiyle sektörümüzün geçen yıllarda olduğu gibi ekonomik büyümenin üzerinde bir artış oranı ile ivme kazanacağını öngörüyoruz. Bu noktada, yatırımları teşvik edecek bir sektör politikasına duyulan ihtiyacın altını çizmekte fayda buluyorum. Sektörümüzü sadece Türkiye içinde değil, aynı zamanda diğer ülkelere hizmet verebilecek bir "bilişim üssü" olarak konumlandırmak gerekiyor. Vodafone Türkiye olarak, sektörümüzün önümüzdeki yıllarda da genel ekonominin üzerinde büyüyeceğini tahmin ediyoruz.

4G BÜYÜK POTANSİYEL

Gelecekte büyümenin itici gücü olarak genişbant teknolojilerini görüyoruz. Gerek abonelerin genişbanda olan ilgisinin artması, gerek genişbant gerektiren uygulamaların günden güne daha fazla kullanılması, gerekse yeni nesil teknolojilerinin hayatımıza girecek olması bu beklentimizi kuvvetlendiriyor. Önümüzdeki günlerde genişbant teknolojileri içinde de 4G, en sıcak gündem maddesi olacak. 4G, Türkiye için büyük bir potansiyel barındırıyor.

Entelektüel birikime katkı

4G ülkemizin rekabet gücü açısından büyük önem taşıyor. Önümüzdeki süreçte 4G dijitalleşmenin, dijitalleşme de ekonomik kalkınmanın ana unsuru olacak. Bu vesileyle, sektörümüzün yakın takipçisi olan ve kaliteli habercilik anlayışıyla sektörümüzün entelektüel birikimine önemli katkılarda bulunan, Türk basınının kıymetli yayınlarından Sabah gazetesinin 30'uncu yaşını kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gökhan Öğüt: Hedef dijital dönüşüm olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN