Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayvanat Bahçesi’ni milyonlar geziyor

Tür sayısı ve alan olarak Avrupa’nın 2’nci büyügü olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni, bu yıl 3 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Giriş Tarihi: 22.4.2015 13:31
Hayvanat Bahçesi’ni milyonlar geziyor
Gaziantep Büyüksehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi, 1 milyon metrekare alanda, 300 farklı türde 7 binden fazla hayvana ev sahipligi yapıyor. Büyük ilgi gören Gaziantep Hayvanat Bahçesi, yüzölçümü ve tür sayısı bakımından Türkiye'de 1'inci, Avrupa'da 2'nci, dünyada ise 4'üncü sırada yer alıyor. Kuruldugu ilk yıllarda 650 bin civarında ziyaretçi sayısına ulasan hayvanat bahçesinde, son yıllarda ziyaretçi sayısı milyonlarla ifade edilir hale geldi. Geçen yıl 2 milyon 750 bin kisi agırlanırken, 2015 beklentisi 3 milyon. Hayvanat bahçesini Gaziantep ve çevre illerinin yanı sıra Ortadogu ülkeleri, Almanya, Fransa, Ingiltere, Hollanda ve Rusya'dan gelen turistler de ziyaret ediyor.

TÜRKIYE'NIN ILK SAFARI PARKI 23 NISAN'DA AÇILIYOR

Türkiye'de ilk defa Gaziantep Hayvanat Bahçesi içinde yapılan "Safari Park"ın 23 Nisan'da açılısı görkemli bir törenle gerçeklestirilecek. Safari Park'a gelen ziyaretçiler özel araçlarla hayvanlarla safari heyecanı yasayacak. 150 dönümlük arazi üzerine insa edilen parkın içerisinde kızıl geyik, alageyik, ceylan, karaca, dag keçisi, tibet öküzü, manda, deve, kanguru, lamalar, deve kusu, zebra gibi bir arada yasayabilecek 25 farklı türden 257 hayvan bulunacak. Safari Park için, 40 kisi kapasiteli gezi otobüsü de hazırlandı. Safari Parkı'nın, hayvan sayısında da ciddi oranda artıs saglaması bekleniyor.

ANTİK KENTLERE 'BÜYÜK' DESTEK

Gaziantep Büyüksehir Belediyesi, öte yandan turizmin diger alanlarında da çalısmalarını sürdürüyor. Kent genelindeki antik kent ve höyüklerde yürütülen arkeolojik çalısmalara destek veren Gaziantep Büyüksehir Belediyesi, Almanya'nın Münster Üniversitesi'nden Prof. Dr. Engelbert Winder baskanlıgında kazılan ve bölgedeki en eski yerlesim yeri olan Dülük Antik Kenti'nde çevre düzenleme projesini yürütüyor. Büyüksehir, Yesemek Tas Ocagı ve Heykel Atölyesi'nin de 2012 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası aday listesine girmesini sagladı. Ayrıca, Karkamıs Antik Kenti'ndeki kazıların tamamlanması ve verilerin saglıklı olarak yorumlanabilmesi için "kazı evi" yaptırıldı.

ARŞİV ESKİ ADLİYE'DE


Gaziantep'in eski adliye binasını restore ederek "Gaziantep Kent Arsivi" kuracak olan belediye, "Uluslararası Kültür ve Kongre Merkezi" de kuruyor. TURSAB ile protokol imzalayan Baskan Fatma Sahin'in girisimleriyle kente "Anadolu Arkeoloji Enstitüsü" kurulması için de Avrupa Birligi'nden 10 milyon avroluk hibe fon kullanılması kararı alındı. Bu arada Bbüyüksehir, zengin yemek kültürüne sahip olan Gaziantep mutfagının UNESCO'nun "Somut Olmayan Kültürel Miras" programına da girmesi için basvuruda bulunuldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayvanat Bahçesi’ni milyonlar geziyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN