Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk yılı projeler ve halkla iç içe geçti

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, geride bıraktığı 1. hizmet yılını projelerle doldurdu. Çetin, “Bir yılda belediyecilikte bunlar da yapılabiliyormuş” dedi.

Giriş Tarihi: 22.4.2015 14:14 Güncelleme Tarihi: 22.4.2015 14:15
İlk yılı projeler ve halkla iç içe geçti
Adana'nın kuzeyinde kurulu Çukurova ilçesinde yasam, Belediye Baskanı Soner Çetin'in göreve gelmesinden sonra daha çagdas ve daha modern bir hal almaya basladı. Göreve geldigi bir yılın degerlendirmesini yapan Belediye Baskanı Soner Çetin, "Bundan tam bir yıl önce 'Hayallerimiz var bizim' diyerek göreve basladık. Özgür, modern, insanların barıs içinde yasadıgı, kültür ve sanatla nefes alan bir Çukurova hayal ederek yola çıktık. Kalıplara sıkıstırılmıs bir belediyecilik anlayısı yerine, insan odaklı hizmetin üretildigi, toplumsal dayanısmanın güçlendigi, öncü, örnek, halkla iç içe ve katılımcı bir yönetim anlayısının hâkim oldugu bir Çukurova için kolları sıvadık" dedi.

İNSAN ODAKLI PROJELER

30 Mart 2014 yerel seçimlerinden bu yana, belediyenin temel görev ve sorumluluklarını yerine getirirken, aynı zamanda kadın, erkek, yaslı, genç, çocuk, esnaf, çalısan, emekli, engelli, tüm Çukurovalıları kucaklayan, insan odaklı projeleri hayata geçirdiklerini kaydeden Baskan Çetin, "Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün yolumuzu aydınlatan düsünceleri dogrultusunda, toplumumuzun her kesimine egitimi, kültürü, sanatı, sporu, saglıgı ve modern yasamın tüm unsurlarını tasımayı en önemli görevimiz bildik" diye konustu.

KÜLTÜR VE SANATA ÖNEM

Mazbatasını aldıktan yalnızca iki gün sonra Halk Günleri'nde halkla bulusmaya basladıgını kaydeden Çetin, belediye hizmetlerindeki memnuniyeti artırmak için Halk Masası'nı kurdugunu da belirtti. Baskan Çetin diger bazı hizmetleri söyle anlattı. "Belediyemiz asli görevleri arasında bulunan cenaze hizmetleri vermek, sokaklarımızı asfaltla bulusturmak, yeni parklar yapmak, imar sorunlarını çözmek gibi hizmetlerin yanı sıra Çukurova'mızı kültür- sanat kenti yapma adına, var olan kültür merkezimizi, içinde kapalı ve açık sergi salonlarımızın da bulundugu Orhan Kemal Kültür Merkezi'ne dönüstürdük. 19 Mayıs ve Çanakkale Zaferi ruhuyla birçok etkinlik düzenleyip, tiyatrodan konserlere, sinema günlerinden meslek kurslarına kadar birçok isin altına imzamızı attık.

4 MİLYAR LİRALIK KENTSEL DÖNÜŞÜM

Başkan Soner Çetin, diğer bazı hizmetlerini ise şöyle sıraladı: "Ikram Çesmemizi kıs aylarında sıcak, yaz aylarında ise soguk içeceklerle vatandaslarımızın hizmetine sunduk. Iki mahallemize muhtarlık ve taziye evi kazandırdık. 4 milyar lira bütçeli Belediye Evleri Kentsel Dönüsüm Projesi'nde hızla ilerliyoruz. Konsept sokaklar çalısmasına basladık. Ilk sokagımız, 'Semsiyeli Sokak' olacak. Çocuklarımız için bir proje gelistirdik ve özel olarak su ile oyunu birlestirerek bir park tasarladık. Bu projeyi hayata geçiriyoruz. Parklarda ücretsiz internet hizmeti vermeye basladık. Parklarımıza bebek emzirme odası yaptık. 5 bin 800 metrekare kapalı alanı bulunan, 5 katlı, her türlü donatısı bulunan ve Türkiye'nin en büyügü olan cemevini bitirdik. Üniversite ögrencilerimizin kalabilecegi modern yurt binası için TMMOB ile bir protokol imzaladık. Arsasını hazırlayıp, imar düzenlemesini yaptık. Geriye bir tek TMMOB'un kaynak saglaması kaldı.

JURASSIC PARK YAPILIYOR

Başkan Soner Çetin, bir yıl içinde yaptıkları hizmetleri konu baslıkları ile söyle sıraladı: "Bazılarının içinde spor tesisi de olan 18 ayrı parkı hizmete sunduk. Bunların neredeyse tamamını kendi imkânlarımızla yaptık. Toplum Merkezi sayısını 6'ya çıkarıp 27 dalda kültür-sanat ve meslek kursları düzenledik. Gülen Yüzler Kresini belediye olarak açtık. Ayrıca iki kresimizin yapımı ve ilçemizin her mahallesinde olmasını planladıgımız kreslerimiz için çalısmalarımıza hız verdik. Çöp konteynerlerini yer altına alma projesini dört ana güzergahta baslattık. Belediyemizin kasasından tek kurus çıkmadan, 'Jurassic Park' projesi ilerliyor, son seklini veriyoruz. Geliri olmayan vatandaslarımız için oyuncak, çocuk bezi, temizlik malzemesi gibi ihtiyaçlarına yönelik bir Gıda Bankası olusturduk."

ORHAN KEMAL KÜLTÜR MERKEZİ

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, hizmetlerini sıralarken, düzenli olarak her ayın 10'uncu günü saat 10.00'da, Çukurova'dan 1 okulun ögrencilerini Anıtkabir'e götürdüklerini de belirtti. Ayrıca her ayın 19'unda saat 19.00'da Atatürk'ü, Cumhuriyet'i, 19 Mayıs ve Çanakkale ruhunu anlatmak üzere degerli isimlerle Adanalıları bulusturduklarını ifade etti. Çetin, Yargıtay Onursal Bassavcısı Sabih Kanadoglu'ndan Prof. Rusen Keles'e, gazeteciler Eren Erdem ve Barıs Yarkadas'a kadar önemli isimleri agırladıklarını vurguladı. Çetin, öte yandan belediyeye ait mevcut kültür merkezine Orhan Kemal Kültür Merkezi adını verdiklerini, içerisinde gözlemevi, planetaryum ve deney setlerinin yer aldıgı bir bilim merkezi kazandırmak amacıyla çalısmaya basladıklarını ifade etti. Baskan Çetin, bu merkeze, geçtigimiz subat ayında vahsice katledilen Özgecan Aslan'ın adını verdiklerini belirtti.

EMEKLİLERE EV PROJESİ

Başkan Soner Çetin, emeklilere özel 'Emekliler Evi' projesini baslattıklarını belirterek, "Bu evlerde kalan emeklilerimiz yasamlarının geri kalan kısmında rahat edecekler. Ayrıca engelliler için özel havuz projemizi hayata geçirmek adına çalısmalarımızı yürütüyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk yılı projeler ve halkla iç içe geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN