Kadınlar sektörün zirvesine çıktı

Erkeklerin egemen olduğu otomotivde artık kadınların sözü geçiyor. Son yıllarda otomotiv dünyasının zirvesinde kadın yöneticilerin sayısı artıyor

Giriş Tarihi: 22.4.2015 13:21 Güncelleme Tarihi: 22.4.2015 13:22
Kadınlar sektörün zirvesine çıktı
Erkek egemen otomotiv sektöründe üst düzey kadın yöneticilerin sayısı çok az. Ama kadın yöneticiler zirveye giden yolda basamakları hızlı çıkmaya başladı. Düne kadar alt pozisyonlarda görevli kadınlar, bugün otomotiv dünyasının zirvesindeler. Son olarak otomotiv dünyasının dev markası General Motors'un zirvesine bir kadın yönetici oturdu. Mary Barra, General Motors'un direksiyonuna geçerek küresel otomotiv sektöründeki en önemli isim oldu. Mary Barra, 30 yıl önce stajyer olarak işe başladı. Barra, daha önce şirketin küresel satın alma ve tedarik zinciri başkan yardımcısı olarak çalışıyordu.

Ama yönetimini kadınlara emanet eden markalar GM ile sınırlı değil. Hyundai, Toyota, Ford, MINI, Citroen gibi birçok markanın üst düzeyinde kadın yöneticiler çalışıyor.

Alman otomotiv devi Daimler bünyesindeki Smart'ın CEO'su da bir kadın. Daimler AG'nin İstanbul doğumlu başkanı Dr. Dieter Zetsche'nin desteğiyle göreve gelen Annette Winkler, kısa sürede hızla yol aldı. İş hayatına babasının inşaat şirketinde başlayan Winkler, daha sonra Daimler'de çeşitli görevlerde bulundu. Winkler, Smart'tan önce şirkette yönetim kurulu üyeliği yapıyordu. Fransız otomotiv devi Citroen'in tepesinde de Linda Jackson var. Citroen'e 2004 tarihinde katılan Jackson, 2010 ile 2014 arasında Citroen'in İngiltere ve İrlanda operasyonlarının direktörü olarak çalıştı. Jackson, Haziran 2014'ten itibaren Citroen'in CEO'su görevini yürütüyor.

Teknoloji şirketi LG'den Hyundai Motor Company'e transfer olan Myung Hwa Choi, markanın yönetim kurulundaki ilk kadın yönetici. Pazarlama Bölümü Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak çalışan Choi, Hyundai'nin satış ve pazarlama stratejisine karar veriyor. 1989'da Toyota Motor'da çalışmaya başlayan Chika Kako, Japon şirkette ilkleri başaran bir kadın yönetici. Toyota'da Ar-Ge için Avrupa'ya giden ilk kadın olan Kako, Toyota Grup markalarından Lexus'ta baş mühendis olarak çalışıyor. Kako, son olarak Lexus CT modeli için çalışan ekibin başıydı.

Amerikan Ford'da da birçok kadın yönetici çalışıyor. Ancak, bunlardan biri hem aileden olması hem de görevi nedeniyle dikkat çekiyor. Ford Başkanı Bill Ford'un yeğeni olan Elena Ford, global satış teşkilatından sorumlu Başkan Yardımcısı.

Türkiye'de de sayı artıyor

HYUNDAI ASSAN: 1995'ten bu yana otomotiv sektöründe çalışan Yeşim Gökpınar, Hyundai Assan Genel Müdür Yardımcısı oldu. Gökpınar, daha önce Chevrolet Türkiye'nin Pazarlama Müdürü olarak görev yaptı.

SEAT: Tilbe Polat Düğencioğlu, Audi, Bentley, Lamborghini, Seat markasında çalıştı. Düğencioğlu şimdi Seat'ın Pazarlama Müdürü koltuğunda oturuyor. Seat'taki bir başka kadın yönetici Didem Altuğlu Öztaş, 16 yıldır otomotiv sektörünün içinde... Öztaş, bugün Doğuş Otomotiv'de Seat Satış Müdürü olarak görev yapıyor.

KIA: Ayşe Ertunç, Anadolu Grubu'nun şirketlerinden Çelik Motor'da Kia, Çelik Motor Filo, Garenta ve ikinci yeni markalarının pazarlamasının başında bulunuyor. OPEL: Sibel Yener Palandüz, sektörün en deneyimli isimlerinden... 1998'den bu yana otomotiv sektöründe çalışan Palandüz, Opel Türkiye Pazarlama Müdürü olarak görev yapıyor.

BMW: Otomotivde kadın yöneticilere kapılarını açan ilk şirketlerden biri olan Borusan Otomotiv, bu geleneğini devam ettiriyor. 16 yıldır otomotiv sektöründe çalışan Aslı Kayadeniz, BMW Pazarlama İletişimi Müdürü olarak görev yapıyor.

VOLVO: 2001'de Volvo Car Türkiye'de çalışmaya başlayan Ebru Ekşi Akınoğlu, bugün görevine markanın Pazarlama Direktörü olarak devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlar sektörün zirvesine çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN