Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kahramanmaraş özlenen geleceğe kavuşuyor

Giriş Tarihi: 22.4.2015 14:25 Güncelleme Tarihi: 22.4.2015 14:26
Kahramanmaraş özlenen geleceğe kavuşuyor

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, hizmet süresinin birinci yılını değerlendirirken, “Biz biriz, hep birlikte büyüksehiriz. Uykumuzda bile kentimizi düsünüyoruz” dedi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, günü birlik planlama ve çalısmalar yapmak yerine tüm ilçeler, mahalleler ve köylerle birlikte bir bütün olarak hareket ettiklerini, uzun vadeli büyük hizmet projeleri hazırladıklarını ve bunları hayata geçirmeden önce ilçelerin, mahallelerin, köylerin cografik, ekonomik, kültürel ve gelismislik düzeyini dikkate aldıklarını söyledi. Baskan Fatih Erkoç, "Akıllı sehircilik yapıyoruz" dedi.

EN RANTABL PROJELER

Baskan Erkoç söyle devam etti: Biz biriz, hep birlikte büyüksehiriz. Kalkınmıslıgımız, modellesmemiz, turizm atagımız, her seyimizle biriz ve beraberiz. Planladıgımız yatırım ve hizmet programlaması sabahtan aksama gerçeklesmesi mümkün degil. Alelacele degil, düsünülmüs en dogru ve en rantabl olanı bulunup, kamuoyundan destek ve haklılık görecek projeleri hayata geçirmeye basladık. Ünlü düsünür Tolstoy 'Iki güçlü savasçı vardır, bunlar sabır ve zamandır' der. Bizim içinde, belki zaman alıyor yapımına basladıgımız projelerimiz ama yarın tamamlandıgında ne kadar özverili ve mesakkatli bir çalısma yaptıgımızı herkes görecek ve bize hak verip 'Allah razı olsun' diyecekler.

BIRINCI YILINI ANLATTI

30 Mart 2014 seçimlerinde Türkiye'nin en genç ve Kahramanmaras'ın ilk Büyüksehir Belediye Baskanı olarak göreve baslayan Fatih Mehmet Erkoç, bir yıllık görev süresini SABAH okurları için arkadasımız Sırrıberk Arslan'a degerlendirdi. Erkoç, ilk defa Büyüksehir olan Kahramanmaras Belediyesi'nde mümkün oldugunca kısa sürede daire baskanlıkları, genel müdürlük ve sube müdürlükleri gibi yapılanma çalısmalarına agırlık verdiklerini ve bunların sadece merkez ilçeye degil tüm ilçeler dahilinde halka hizmet vermeye basladıgını söyledi.

BASARILI BIR DÖNEM

Erkoç "Su anda 14 daire baskanlıgı, 52 sube müdürlügü, sadece sehir merkezinde degil ilin genelinde gece gündüz Kahramanmaraslılara hizmet vermekte. Büyüksehirde ilk yılımız olmasına ragmen basarılı bir dönem geçirdik. 1500 km dev asfalt ihalesi gerçeklestirdik. Önümüzdeki 3 yılda toplam asfalt yolumuzu bin 125 kilometre, berkitme yol çalısmamızı ise 700 kilometreye ulastırma hedefindeyiz. Büyüksehir hizmet agında bulunan 6 bin 380 kilometrelik yolda sorunsuz bir kullanım sunmak en büyük istegimiz. Aynı zamanda kalbi Kahramanmaras için çarpan çalısma arkadaslarımız kısa zamanda 450 kilometre bordür ve parke döseme çalısması gerçeklestirdi'' dedi.

TÜRKIYE'YE ÖRNEK DÖNÜSÜM

Sehirde tam anlamıyla bir dönüsüm saglayacak kentsel dönüsüm çalısmalarının hızla devam ettigini belirten Büyüksehir Belediye Baskanı Fatih Mehmet Erkoç: " Gayberli, Hacıbayramveli ve Malikejder Mahallerinde 30 hektarlık bir alanda gerçeklestirdigimiz kentsel dönüsüm çalısmaları, Sayın Bakanımızın da takdirini kazanan, bu alanda Türkiye'ye örnek gösterilmis bir çalısma olmustur. Kentsel dönüsüm çalısmaları kapsamında 1550 gayrı sıhhi evin yıkımını gerçeklestirdik. Bu alanda 40 bin metrekarelik açık otoparkı ücretsiz olarak halkımızın hizmetine sunduk. Geri kalan alanda ise modern park, oyun alanları ve yesil alan çalısmaları gerçeklestirerek vatandaslarımıza kaliteli vakit geçirebilecekleri ve nefes alabilecekleri alanlar olusturacagız. Aynı zamanda halkımızın konut ihtiyacını gidermek adına baslattıgımız 1.500 konutluk Günesevler Toplu Konutlarımızın yapımı hızla sürüyor" diye konustu.

ANADOLU'NUN EN BÜYÜGÜ

Kültürel anlamda yaptıkları hizmetlerin de takdire sayan oldugunu ifade eden Kahramanmaras Büyüksehir Belediye Baskanı Fatih Mehmet Erkoç "Sehrimizde ilk defa Kitap ve Kültür Fuarı'nı düzenledik. 133 yayınevi ve 177 yazarın katıldıgı fuarımızı 125 bin kisi ziyaret etti. Bu Anadolu'nun en büyük kitap fuarıydı. Ziyaretçiler ve katılımcılar adeta büyülendi'' dedi. Baskan Erkoç Büyüksehir Belediyesi olarak sosyal ve kültürel alanda da projeler gerçeklestirdiklerini söyleyerek biri ilçede olmak üzere halkın acil ihtiyaç duydugu 3 taziye evi ve kütüphaneyi kısa sürede tamamlayıp hizmete sunduklarını ifade etti.

EGITIME DEV YATIRIM

Kahramanmaras'ı gelecege tasıyan projeleri bir bir hayata geçiren Fatih Mehmet Erkoç yönetimindeki Büyüksehir Belediyesi, kentin yasam kalitesini en üst seviyeye çıkarmak için gerekli tüm adımları atıyor. Egitim kurumlarına çevre düzenleme çalısmaları, dar gelirli ailelerin çocuklarına kırtasiye yardımlarıyla egitime her alanda destek veren Büyüksehir Belediyesinin egitim alanında gerçeklestirdigi hizmetlere 18,5 milyon TL'lik dev yatırımla devam ettigini belirten Baskan Erkoç, "Kahramanmaras Valiligi ile yaptıgımız protokol geregi 18,5 milyon liralık yatırımlarımıza start verdik. Elbistan ilçesine 16 derslikli Esentepe Ortaokulu ile Pazarcık ilçemizde 12 derslikli Yavuz Selim Ilkokulunun temelleri atıldı. Onikisubat 24 derslikli Saçaklızade Ortaokulu, Onikisubat 12 derslikli Oruç Reis Mahallesi Ilkokulu, Dulkadiroglu ilçesi 24 derslikli Y.Kemal Mahallesi Pansiyon ve Imam Hatip Lisesi ile Türkoglu ilçesi 24 derslikli Atatürk Yatılı Bölge Okulu çalısmalarımız da kısa zamanda baslayacak" dedi.

REKREASYON VE YESIL ALAN

Vatandasların daha rahat nefes alabilmesi için Büyüksehir Belediyesinin yesil alan projelerini bir bir hayata geçirdigini söyleyen Baskan Erkoç '' Sehir merkezinde yapımına basladıgımız 215 bin metrekare uygulama alanı bulunan yapay gölet, bahçıvan çocuk kulübü, gençlik merkezi, su perdesi, skate park, Japon bahçesi, çocuk oyun alanları, su parkı, kapalı yüzme havuzu, kent ekranı, tenis kortu, basketbol sahası, ve yürüyüs yollarının yer aldıgı Agcalı Vadisi Rekreasyon alanı, merkez Ceyhan ( MARKAPARK) Rekreasyon alanımız ve Elbistan'da 150 bin metre karelik Rekreasyon alanı ile Aksu mahallemize 115 dönümlük mesire alanı yapım çalısmamız hızla sürüyor '' dedi. Türkoglu ilçesine 115.000 m2'lik bir mesire alanı, Andırın ilçesine yörenin en büyük parkı ve Afsin ilçemizin Kent meydanını kısa sürede tamamlayarak vatandasların kullanımına sunuldugunu söyleyen Baskan Erkoç '' tamamlanan ve yapımı süren bu projelerin bölgelere artı deger katacagını ifade etti.

KÖPRÜLÜ KAVSAKLAR

Kendilerinin göreve gelmeden önce Kahramanmaras'ın acil sorunlarını bildiklerini ve bu konuda da hazırlıklı olduklarına dikkat çeken Baskan Erkoç, söyle devam etti: "Öncelikle sehir merkezinde trafige nester vurmak adına Ulucami Köprülü Kavsak projemizde ilk kepçeyi vurduk ve çalısmalarımız basladı. Bu kavsak çalısmamızı çok kısa bir sürede tamamlayacagız. Ahmet Uncu Caddesi ile Kadir Pasa Bulvarı istikametinde yapılacak yonca seklindeki kavsak projesi ve Valilik Kavsagı, SGK kavsagı Kıbrıs Meydanı Kavsagı, Tükel Kavsagı gibi kavsaklarımızda da köprülü kavsak çalısmalarına baslayacagız" dedi.

KAYAK MERKEZI YAPILACAK

Kahramanmaras'ın kuzey dogusunda yer alan Yedikuyular'da kayak merkezi ve mesire alanı yapma çalısmalarının tamamlanma asamasına geldigini söyleyen Baskan Erkoç, "Yedikuyular'a hem kayak merkezi hem de mesire alanı yapacagız. 800 metre telesiyej hattı ve 700 metre teleski hattı ile 1833 metreden 2044 metreye ulasacagız. Insanlarımız hem kayak yapma hem de mesire alanında piknik yapma imkânı bulacaklar" diye konustu.

KASKI GECE GÜNDÜZ ÇALISIYOR

Kahramanmaras'ın merkez ve ilçeleriyle birlikte Çevre, su ve alt yapı hizmetlerinden vatandasların sorunsuz bir sekilde yararlanması için KASKI'nin 7/24 çalıstıgını söyleyen Büyüksehir Belediye Baskanı Fatih Erkoç '' Il genelinde 180 km içme suyu isale ve sebeke hattı yaptık. Afsin ilçemiz 90 milyon liralık bir yatırım ile kaliteli içme suyuna kavusacak çalısmalar basladı. Afsin, Pazarcık ve Türkoglu Atıksu Arıtma Tesislerimiz tamamlanma asamasında. Merkez Atık su arıtma tesisimiz ise en kısa zamanda baslanıp tamamlanacak. Il genelinde 80 km kanalizasyon ve yagmursuyu hat dösemesi yaptık. Nurhak ilçemizi ise Kanalizasyon alt yapısına kavusturuyoruz '' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kahramanmaraş özlenen geleceğe kavuşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN