Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kemal Cılız: Kaldıraç etkisi büyüme getirecek

TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Cılız bilişim sektöründe büyüme trendinin devam edeceğine işaret ederek, “Bu alanda öncü olan Sabah’ı kutluyorum” dedi.

Giriş Tarihi: 22.4.2015 14:36 Güncelleme Tarihi: 22.4.2015 14:36
Kemal Cılız: Kaldıraç etkisi büyüme getirecek

980'lerden bugüne Bilgi ve İletişim Teknolojileri sektörünün dönüşümünde Türk girişimcilerin önemine dikkat çeken TÜBİSAD Başkanı Prof. Dr. Kemal Cılız, sektörü Sabah'a değerlendirdi: 1980'ler hem Türkiye hem de dünyada bilişim sektörünün en önemli gelişim yıllarıdır. Kişisel bilgisayarlar (PC'ler) şirketler ve bireylerin kullanımı için 1980'li yıllarda yaygınlaştı. Bugün günlük hayatın önemli bir parçası olan Internet o senelerde ABD de akademik amaçlı kullanılan bir bilgisayar ağından ibaretti. Türkiye de kişisel bilgisayarlar ile yeni yeni tanışıyor, şirketler iş süreçleri için bilgisayarları yeni yeni kullanmaya başlıyordu. Sabah gazetesinin o dönem içinde yer aldığı Yeni Asır da Türkiye'nin ilk bilgisayar ve leased line'ını, ilk çevirmeli modemlerini kullanan gazetelerden biridir. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) de 1979'da "Servis Büro Bilgi İşlem Hizmetleri Sanayicileri Derneği" olarak kuruldu sonra Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) adını aldı. Bugün ise Bilgi Teknolojileri, Telekomünikasyon ve Yeni Medya alanlarında faaliyet gösteren şirketlerin güçlü ortak sesini temsil eden bir dernek haline geldi.

DEV BÜYÜME

Geçen bu 30 yıllık süreçte sektörümüz dünyadaki gelişmelere de paralel olarak ciddi bir değişim gösterdi. 1980'li yılların ortalarında yaklaşık 160 milyon dolarlık bir büyüklüğe sahip olan sektörümüz 1990'lara gelindiğinde kişisel bilgisayar pazarının da büyümesi ile yaklaşık 550 milyon dolarlık bir büyüklüğe erişti. Bugün ise bileşenlerinin de artması ile bilgi teknolojileri, telekomünikasyon ve yeni medya alanlarında faaliyet gösteren şirketlerden oluşan sektörümüz, 2013 senesinde TÜBİSAD'ın yaptığı pazar araştırmasına göre 33 milyar dolarlık büyüklüğe sahip. Bilişim sektörü olarak adlandırdığımız bu alan katma değer üretme konusundaki kaldıraç etkisi ile sürdürülebilir büyümeyi sağlayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kemal Cılız: Kaldıraç etkisi büyüme getirecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN