Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Konut sektörünün gözü yurtdışında

Türk inşaat sektörü, yurtiçinde yaptığı markalı konutların yanı sıra yurtdışını da ihmal etmiyor. Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay, “Artık yönümüzü yurtdışına çeviriyoruz. Dışarda çok büyük bir potansiyel var” dedi

Giriş Tarihi: 22.4.2015 13:32
Türk inşaat sektörü son yıllarda markalı konutta elde ettiği başarısını yurtdışına da taşımaya hazırlanıyor. Tek tek yurtdışında yapılan projeler olsa da bugünlerde artık müteahhitler Avrupa'dan Ortadoğu'ya, ABD'den Afriya'da kadar birçok kıtada yeni projeler araştırmaya başladı. Türk müteahhitlik sektörünün konut kooperatifçiliğinden bugün markalı üretime geçmesini bir devrim olarak nitelendiren Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay da, şirketlerin artık dışarıya açılması gerektiğini düşünenlerden.

HER ANLAMDA MARKA OLUNDU

Türkiye'nin 1980'li yıllarının yurtdışına açılma adına bir milad olduğu söyleyen Mehmet Okay, "Son 12 yıldır yurtiçinde hem kamu hem de özel sektör büyük bir aşama kaydederek toplu konutlar, residence tarzı çok gelişmiş konsept projeler üretmeye başladılar. Bu da bizi 30 yılın en hızlı büyüyen sektörü haline getirdi" dedi.

Yeni Türkiye'de müteahhitlerin yurtdışına açılıp daha çok döviz kazandırıcı faaliyetlerde bulunması gerektiğini belirten Okay, şöyle konuştu: "Gidilmemiş birçok ülke var. Bizlerin açtığı yolda yeni nesillerin ilerlemesi, zirvelere çıkardığımız bayrağı aşağıya indirmemesi gerekir. Çünkü bu uğurda çok büyük zorluklarla mücadele edip, büyük fedakârlıklarla işler geliştirildi, güven sağlandı ve her anlamda marka olundu."

HEDEF ÇİN'İ GEÇMEK

Geriye dönüp son 30 yıla bakıldığında, başlangıçta kooperatif veya sokak arası diye tabir edilen apartman tarzı konutlardan, sayıları binleri aşan dev siteler dönen bir sektörün ortaya çıktığını vurgulayan Okay, dünya müteahhitlik liginde gelinen noktaya da vurgu yaptı. Okay, "Türk müteahhitleri yurtdışındaki başarılı çalışmalar ile son yıllarda Çin'den sonra 2'nci sıradaya yükseldi. Hedef ilk sırada olmak. Ant Yapı olarak 1990'lı yılların başından itibaren yoğun şekilde yurtdışı işler yaptık. Küçük işleri yapan konumdan artık her yıl milyonlarca metrekarelik anahtar teslimi projeler üreten ve Avrupa'nın en yüksek kulelerini yapan bir firma olduk. Moskova'da elde ettiğimiz başarılarla oradaki rakibimiz Çin'lileri bile geçtik" dedi.

SABAH MORAL VERİYORSUNUZ

Mehmet Okay, Sabah Gazetesi'nin 30'uncu yıldönümü de kutladı. Okay,
"Ekonomik ve siyasi gündemi belirleyen Sabah gazetesinin yıldönümü kutluyorum. Hislerimize tercüman olup bizleri desteklediği için Sabah'a teşekkür eder daha nice uzun yıllar başarılı faaliyetler dileriz, Sektörümüzün bunca başarıdan sonra daha çok desteklenip morale ihtiyacı var" dedi. İş dünyası ile basının çalışmalarının biribirlerini tamamladığını vurgulayan Okay, uzman gazeteciler kanalıyla yeni akımlardan ve gelişmekte olan trendlerden iş dünyasının haberdar olmasının gazeteler sayesinde gerçekleştiğini, Sabah'ın da bu görevi hakkıyla yerine getirdiğini belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konut sektörünün gözü yurtdışında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN