Milyonlar otomotivden ekmek yiyor

Giriş Tarihi: 22.4.2015 12:21
Milyonlar otomotivden ekmek yiyor

Bugün otomotiv ana ve yan sanayisi ile distribütör firmalarda 200 binin üzerinde kişi çalışıyor. Aileleriyle birlikte yaklaşık 1 milyon kişi otomotivden ekmek yiyor.

Türkiye'de otomotiv sektörünün yaklaşık 50 yıllık bir geçmişi var. Özellikle son 30 yılda büyük aşamalar kaydeden sektör, bugün Türk ekonomisinin lokomotifi haline geldi.

Üretim 1.2 milyon adete, ihracat 22 milyar dolar seviyelerine ulaştı. Üretim ve ihracat artarken, iç pazar satışları da 900 bin seviyelerine çıktı.

Şimdi sektörün önünde daha büyük hedefler var. 2023 yılında otomotiv sanayi üretiminin 4 milyon adet, 3 milyon adetlik ihracat ve otomotiv yan sanayi ile birlikte 75 milyar dolarlık ihracat geliri hedefleniyor. Otomotivdeki büyüme istihdam rakamlarına da yansıyor. Bugün ana sanayi, yan sanayi ve distribütör firmalar başta olmak üzere otomotivde 200 binin üzerinde kişi çalışıyor.

Çalışanların aileleleri de hesaba katıldığında otomotiv sektörü 1 milyon kişiye ekmek sağlıyor. Yeni yatırımlar ve ihracattaki artışla birlikte sektörün eleman ihtiyacının 5 yıl içinde ikiye katlanması bekleniyor. Buna göre geçimini otomotiden sağlayanların sayısı 2 milyonu geçecek.

DÜNYADA 50 MİLYON KİŞİ

Yaklaşık 90 milyon adet araç üreten otomotiv endüstrisi yarattığı 2 trilyon dolarlık ekonomi ve 50 milyondan fazla kişiye sunduğu iş imkânı ile günümüzün en önemli iş kollarından biri. Durum Türkiye'de de farklı değil. Bu yüzden otomotiv gençlere önemli kariyer fırsatları sunuyor.

Fabrikadaki mühendislerden, bayideki satış elemanlarına, distribütörlerdeki ithalat uzmanlarından yan sanayi firmalarında çalışan işçilere kadar otomotivin her alanında nitelikli elemanlara olan ihtiyaç her geçen gün artıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milyonlar otomotivden ekmek yiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN