Modern belediyecilikle Yüreğir gelişimin öncüsü

Yüreğir Belediyesi, modern belediyecilikle her gün daha ileri gidiyor. Kentsel dönüşümle ilçenin çehresinin değişeceğini söyleyen Başkan Mahmut Çelikcan, “Projelerimizle örnek oluyoruz” dedi.

Giriş Tarihi: 22.4.2015 14:01
Modern belediyecilikle Yüreğir gelişimin öncüsü
Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan ve ekibinin 6 yıldır uyguladıgı projeler, Yüregir'in çehresini degistirdi. Hedeflenen kentsel dönüsümle modern bir görünüme kavusmaya baslayan Yüregir, Baskan Çelikcan'ın ilçeye kazandırdıgı yatırımların yanı sıra sosyal belediyecilik örnekleriyle de öncü oluyor. Kültür Evleri, Engelli Koordinasyon Merkezi, Yüregir Kültür Merkezi Yüregir'in gelisimine büyük katkı saglarken 'Belediyeniz Yanınızda' projesi ile yaslılar, kimsesizler ve yataga mahkum hastalar; 'Hos Geldin Bebek' projesi ile yeni doganlar unutulmuyor.

GERÇEK KENTSEL DÖNÜŞÜM

Yüregir Belediye Baskanı Mahmut Çelikcan'ın "Bu dönem öncelikli hizmetimiz olacak" dedigi Kentsel Dönüsüm projesi hızla devam ediyor. Kısla Mahallesi'nde 324 konutun yıkılarak yerine 786 konut ve 43 isyeri insaatının baslatıldıgı alanda çalısmalarda sona yaklasılıyor. Birinci etap kentsel dönüsüm çalısmalarında bir taraftan binaların kaba insaatı tamamlanırken diger yanda da dıs cephe cam kaplama ve boya islemleri sürüyor. Baskan Mahmut Çelikcan Kısla Mahallesi'nde ikinci ve üçüncü etap çalısmalarının da devam edecegini söyledi. Çelikcan ayrıca Karacaoglan, Cumhuriyet, Basak, Yavuzlar, Serinevler ve Akıncılar mahallelerinde de kentsel dönüsümün sürdügünü belirtti.

SOSYAL KONUT PROJESİ BAŞLIYOR

Başkanı Çelikcan maddi durumu iyi olmayan ailelere yönelik sosyal konutlar yapılacagını da söyledi. Çelikcan ilk etapta 1000-1500 konutun yapılıp maddi durumu iyi olmayan ailelere uygun kosullarda satılacagını belirtti. Özellikle maddi durumu iyi olmayan ailelerin "Bir evim olsun da nasıl olursa olsun" anlayısıyla hareket edip plansız ve projesiz ruhsatsız yapı yapmaya çalıstıklarını belirten Baskan Çelikcan "Bu tür yapılar hep sıkıntılı yapılardır. Bizim ekiplerimiz tespit ettikleri zaman yasal islem yapmak zorunda kalıyorlar. En önemlisi çarpık yapılasmayı beraberinde getiriyor. Bizim amacımız yesil alanı ve sosyal donatıları olan sosyal konutları hayata geçirmek. Dar gelirli ailelerin de konut sahibi olmalarını saglayacagız" seklinde konustu.

KÜLTÜR EVLERİ HERKESİN GELDİĞİ EĞİTİM YUVASI OLDU

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan'ın en önemli projelerinden biri olan Kültür Evlerinin sayısı 11'e ulastı. Kültür Evlerinde 68 bransta 800'e yakın kursta verilen egitimlerden her yıl ortalama 30 bin Adanalı faydalanıyor. Kültür Evleri sayesinde çocuklar hem sokagın olumsuz kosullarından uzaklasıp, egitim ve ögretim görüyor, hem de gençler ve yetiskinler meslek kurslarına katılarak meslek sahibi oluyorlar. Her biri 1700 metrekare kapalı alana sahip olan Kültür Evlerinin önemi, dershanelerin kapatılacak olmasıyla daha da önem kazandı. Yüregir Kültür Evleri'nde verilen özel ders takviye kurslarıyla ögrenciler yeni egitim olanaklarına kavustu.

YÜREĞIR'DE ZEHİRLE MÜCADELE EDİLİYOR

Adana'da Yüregir Belediyesi'nin öncülügünde, Milli Mücadelenin 100'üncü Yılında Uyusturucu ile Mücadele Acil Eylem Planı çerçevesinde 'Tek Sefer Ölüme Yeter' sloganıyla bir dizi etkinlik düzenlendi. Ünlü isimlerinde katıldıgı etkinliklerde Adanalılar "Madde bagımlılıgına hayır" dedi. Yüregir Belediye Baskanı Mahmut Çelikcan'ın ev sahipliginde Sular Meydanı'nda 'Sessiz Yürüyüs' ile baslayan etkinlige Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Metin Yılmaz, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, sinema sanatçısı Hülya Koçyigit, kademisyenler Sevil Atasoy ve Mansur Beyazyürek de katıldı. Atatürk Parkı'na kadar yürüyen topluluk daha sonra Sheraton Hotel'deki çalıstaya katıldı. Çalıstayda uyusturucu ile mücadele edecek '50 Akil Genç' seçildi.

KAMU YATIRIMLARI YÜREĞİR'DE

Yüreğir'in gelismesi için kamu kurum ve kuruluslarla yakın temas ve isbirligi içinde olan Baskan Çelikcan Merkezi Hükümetin destegini de arkasına alarak kamu yatırımlarının da Yüregir'e gelmesini sagladı. Bin 55O yataklı Bölge Hastanesi, Adalet Sarayı, Bölge Istinaf Mahkemesi, Yeni Devlet Hastanesi, Yeni Adana Numune ve Arastırma Hastanesi Yüregir'i adeta bir metropol haline getiriyor. Ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlıgı ile yapılan görüsmeler neticesinde Olimpik ölçülerde Kapalı Yüzme Havuzu ve 10 bransın yararlanacagı spor kompleksi ile dört mahalleye dört futbol sahası yapımı kararlastırıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Modern belediyecilikle Yüreğir gelişimin öncüsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN