Ortahisar değişecek, dönüşecek

Giriş Tarihi: 22.4.2015 14:21
Ortahisar değişecek, dönüşecek

Trabzon’un çiçeği burnunda belediyesi Ortahisar, projeleriyle göz dolduruyor. Başkan Genç, “Amacımız tarihine, kültürüne ve sosyalliğine yakışır bir ilçeyi Trabzon’a kazandırmak” dedi.

BİTKİ MÜZESİ GELİYOR
Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç bu kapsamda ilk olarakBitki Müzesi'ni hayata geçiriyor. Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü'nden devralınan Beşirli Mahallesi'ndeki 12 dönümlük arazi için proje çalışması tamamlandı. Genç, "Vaat ettiğimiz projeler arasındaydı. Trabzon'umuzda harika bir şekilde oluşmuş ancak farkındalığı oluşmamış bu yeşil ve güzel alanı bitki müzesi şeklinde halkımıza sunacağız. Bu alanı, bütünlüğünü ve güzelliğini korumak şartıyla Trabzon'la buluşturacağız. Tabi ki STÖ başkanlarının da görüşlerini alacağız. Trabzon ve Ortahisar çok güzel bir alan kazanacak. Trabzonlular buraya gelecekler ve rahat bir nefes alacaklar, endemik bitki türlerini görecekler. Önümüzdeki günlerde kazmayı vuruyoruz" dedi.


MAHALLE YOLLARI STANDARTLARA UYACAK
Ortahisar Belediyesi'nin kurumsallaşıp kökleşmesi ve iyi bir belediye olarak faaliyetlerini yürütmesi adına çalıştıklarınız vurgulayan Genç, "Ortahisar yeni bir belediye. Bu göreve gelmeden önce seçim sürecinde projelerimiz vardı. Bunların bir kısmını yerine getirdik, bir kısmını da yerine getireceğiz. Bir belediye olarak kendi mutat görevlerimiz dışında şehrimize yönelik projeleri kendi bütçemizle yapma imkânımız maalesef kısıtlı. Ancak Ankara'dan kaynak telafi edilerek hayata geçirilebilir. Bütçemizin büyük kısmını da Fen İşleri Müdürlüğü'ne ve destek hizmetlerine ayırdık. Asfalt plenti ve beton santralini kurduk. Hemen yanında konkasör şantiyesinin temelini attık. Hedefimiz 5 yıl içinde bütün mahallelerimizin yollarını standartlara uygun hale getirmektir" diye konuştu.


EN ÖNEMLİ MESELEMİZ KENTSEL DÖNÜŞÜM
"Kentsel dönüşüm de önemli bir alanımızdır. 'Yapan değil yıkan bir belediye başkanı olacağız' demiştik. Verilen yıkım kararlarını dosyalarda değil, fiili olarak uygulayarak yerine getireceğiz" diyen Genç, "Çünkü bir şeyleri artık değiştirmemiz lazım. Bunun siyasi, hukuki ve sosyal sonuçları olabilir ama bu yapanın yanına kar kalmasın. Şehrimizde yeşili bir metre bile artırırsak bundan mutluluk duyarım. Narlıbahçe ile ilgili kentsel dönüşüm çalışmamız devam ediyor. Kentsel dönüşüm kanunen Büyükşehir Belediyesi'nin görevi olmasına rağmen bunların bir kısmını bize devretti. Pelitli Kentsel Dönüşüm Projesi'nde 112 binanın yıkımı tamamlandı ve burada yıkılacak sadece 20 binamız kaldı. Zağnos Kentsel Dönüşüm Projesi'ni tamamladıktan sonra Ortahisar Belediyesi'nin hizmet binasını, kaymakamlık ve hükümet konağımızı buraya taşıyacağız " şeklinde konuştu.


EVDE BAKIMIN KAPSAMI GENİŞLEYECEK
Başkan Genç, "Yaşlılarımıza yönelik sunduğumuz evde bakım hizmetinden yararlananların sayısını artıracağız" diye konuştu ve şöyle devam etti: "Engellilerin sosyal yaşama katılımı için engelsiz şehir projesini de diğer yandan yürütüyoruz. Büyükşehir Belediyesi yakın zamanda Türkiye'de en temiz şehir unvanını elde etti. Bunu korumak ve devam ettirmek durumundayız. Mahallelerimizde yürüttüğümüz 'Mahallem Temiz Kalsın' Kampanyası çerçevesinde tamamını baştan aşağıya temizliyoruz. Atık yağ, plastik, pil konusunda yeterli bilince sahip değiliz. Evvela bu konuda toplumsal bilincin artırılması çalışması yapıyoruz. Bütün STK'larla birlikte ciddi bir çalışma başlattık."
Özgür ÖZDEMİR - TRABZON SABAH
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortahisar değişecek, dönüşecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN