Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sektörün en genç lideri

Haksız yere işten çıkarıldığı kursun tam karşısına “inadına” bir dershane açarak sektöre giren Mektebim Okulları’nın kurucusu Kalko, azmi ve çalışkanlığıyla genç yaşta eğitimin neferi oldu.

Giriş Tarihi: 22.4.2015 14:04
Sektörün en genç lideri
Ümit Kalko protokolün ve bürokrasinin göbeğinde, Başkent Ankara'da doğdu. Dünyaya geldiği gün Ankara'da karbonmonoksit zamanlar yaşanıyordu. Hava kirliği can alacak yoğunluktaydı. Bu nedenle sık sık okullar kapanıyordu. Kar, gri yağıyordu Ankara'ya. TRT'nin "Zorunlu olmadıkça sokağa çıkmayın" uyarılarını çocuklar dinlemez, inadına kartopu oynamaya çıkarlardı.

Kalko'nun bünyesi o zamanlarda alıştı her koşulda varolmaya. Fizyolojisi karbonmonoksitle, çocukluğu da yoklukla mücadele halindeydi. Baba küçük bir çay ocağından kazandığıyla geçindiriyordu ailesini. Gençliği, çocukluğundan daha da zor geçti. Babası erken yaşta vefat edince geçim derdine düştü. Seyyar satıcılık yaparak ailesine baktı. Ankara'da doğup büyüdüğünden olsa gerek en büyük hayali devlet protokolünde yer almaktı. Kaymakam olmak istiyordu. Hem ekmek parası kazanıyor hem de tam bir Ankara ciddiyetiyle ders çalışıyordu. İçişleri Bakanlığı'nın sınavından sadece 2 puanla kaldı. Vazgeçmek yoktu. Alışıktı yeni yeni mücadelelere.

İSTANBUL'DA DÖNÜM NOKTASI

Sınava tekrar hazırlanmaya başladı. O sırada KPSS kurslarında da ders veriyordu. Çalışkanlığı, azmi sayesinde kısa bir sürede burada da yükseldi. Ancak 6 ay sonra "haksız" yere işten atıldı. Hazmedemedi. Bu kez farklı bir varolma savaşına girişecekti. "Sizden daha iyisini yaparım" demek için yıllardır biriktirdikleriyle o kursun hemen karşısındaki binaya dershane açtı. Böylece eğitim sektörüne ilk profesyonel girişimini yapmış oldu. Eğitimden kazandığını yine eğitime yatırdı. Kalko, bugün 27 kampusu olan Mektebim Okulları'yla eğitim sektörünün en genç neferi olarak çalışıyor. Henüz 33 yaşında olmasına rağmen azmi, çalışkanlığı, tutumluluğu ve inancı sayesinde 69 okulla eğitimin önde gelen isimleri arasında yer alıyor.

BABA ÖLDÜ, OCAK SÖNDÜ

1983'te doğan Kalko, Pazar İlkokulu'nda "mektep"li oldu. Düzenli, çalışkan bir öğrenciydi. Ortaokul yılları da aynı başarılarla devam etti. Kalko, "pekiyi"lerin öğrencisiydi. Liseye Ankara'da Yenimahalle Mustafa Kemal Lisesinde başladı. O yıl babasının işlettiği çay ocağı söndü. Sadece çay ocağı mı? Evin "ocağı" söndü, direği yıkıldı. Liseli olduğu o yıl babası öldü. Asıl yokluk yılları da o zaman başladı. Anne tek başına geçinmeyince İstanbul'a, Çapa Tıp Fakültesi'nde doktor olan ağabeyinin yanına göç ettiler.

SEYYAR SATICILIK YAPTI

Kalko, Ankara'nın havasını alıp gelmişti İstanbul'a. Soluduğu devlet havasından olsa gerek en büyük hayali kaymakam olmaktı. Maddi sıkıntılara rağmen okudu. Liseye İstanbul'da devam etti. Aynı zamanda çalıştı. Sirkeci'de uzun bir süre seyyar satıcılık yaptı. Hem ailesine destek oldu, hem de okul harçlığını çıkardı. Üniversiteyi kazandı. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde okumak için Ankara'ya geri döndü. Üniversitedeyken kaymakamlık sınavlarına girdi. Bütün sınavları kazandı. Son yazılı sınavı sadece 2 puanla kaybetti. Ailesinin yanına, İstanbul'a dönüp 1 yıl daha sınavlara hazırlanmaya karar verdi. Ancak 12 ay boyunca da evde durmak pek bünyesine müsait değildi. Açık öğretim KPSS kurslarında part-time olarak Hukuk, Ekonomi dersleri vermeye başladı. Burada çok kısa sürede eğitim koordinatörlüğü, kurs müdürlüğü gibi pozisyonlara geçti. Ancak 6 ay sonra haksız bir şekilde işten çıkartıldı. Bu haksızlık hayatının dönüm noktası oldu. Devlet'ten vazgeçti, girişimci oldu. Kovulduğu o kursun karşısına 4 sınıflı bir dershane açtı. Kazandığını yine eğitime yatırdı. 2011'de adını Atatürk'ün Millet Mekteplerinden alan ilk okulunu açtı: Mektebim Okulları.

HEDEF: 100 KAMPUS

Kalko, "Her ne kadar yaşadığım bir olumsuzluk sonucu bu sektöre giriş yapmış olsam da eğitim sektöründe olmak ve girişimde bulunmak beni çok mutlu etti. Eğitimden kazandığımı eğitime yatırmaya devam ettim ve 2006 yılından beri çalışmalarımı bu yönde sürdürüyorum" dedi. Kalko, yeni hedeflerini de şöyle anlattı: "Yeni eğitim ve öğretim döneminde başta Ankara'da Etimesgut ve Batıkent, İzmir'de Çiğli, Adana'da Çukurova, İstanbul'da Ümraniye ve Bahçeşehir, Yalova lokasyonları olmak üzere yaklaşık 77 tane kampus açacağız. 4 yıllık projeksiyondaki hedefimiz 100 kampusa çıkmak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sektörün en genç lideri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN