Sürpriz para girişi dolara fren yaptırdı

Yaklaşık 500 milyon dolarlık sürpriz para girişi piyasanın ateşini düşürdü. Dolar 2.71'den 2.68'e gerilerken borsada endeks % 2.4 yükseldi

Giriş Tarihi: 22.4.2015
Sürpriz para girişi dolara fren yaptırdı
Piyasalarda, Yunanistan'ın temerrüde düşebileceği ve Euro Bölgesi'nden çıkabileceği endişeleriyle yükselen tansiyonu, günün ikinci yarısındaki sürpriz para girişi düşürdü. Yaklaşık 400-500 milyon dolar civarında olduğu tahmin edilen para girişinin etkisiyle dolar 2.71 TL'den 2.68'e kadar geriledi. Borsa İstanbul'da da gün içinde 81 bin 826 puana kadar düşen endeks, ikinci seansın başında gelen alımların ardından günü yüzde 2.3'lük yükselişle 84 bin 277 puandan kapattı.

ÖRTÜLÜ FAİZ ARTIRDI
Piyasada tansiyonun düşmesinin bir diğer nedeni ise, bugünkü kritik Para Politikası Kurulu toplantısı öncesinde, Merkez Bankası'nın (MB) TL'deki değer kaybının önüne geçmek için likidite politikası araçları ile müdahalelerde bulunması oldu. MB dün repo ihalesinde yüzde 7.5 ile piyasaya 14 milyar lira verdi. İhaleye 27.4 milyar TL'lik teklif geldi. Merkez, ihalenin ardından bankaların TL talebini, faiz koridorunun üst bandı yüzde 10.75'ten karşıladı.

BUGÜN ARTI Ş OLM AYACAK

JP Morgan tarafından yayımlanan notta da Merkez Bankası'nın bugün yapacağı PPK toplantısında faiz değişimi beklenmediği belirtildi. Merkez Bankası'nın hali hazırda likiditeyi sıkılaştırmakta olduğuna dikkat çekildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sürpriz para girişi dolara fren yaptırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN