Tek partiyle büyüme geldi

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, Türkiye ekonomisinin tek parti iktidarı ile güçlü büyüme sürecine girdiğini, bankalar için de yeni bir dönemin başladığını belirtti.

Giriş Tarihi: 22.4.2015 13:46
Tek partiyle büyüme geldi
2001 krizi sonrasında toparlanan ve tek parti iktidarıyla istikrar yakalayan Türkiye ekonomisinin bu dönemde güçlü bir büyüme sürecine gird iğini belirten Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, BDDK'nın da devreye girmesi ve bankacılık alanının reel sektörü fonlamasına yönelik ciddi bir iradenin oluşması ile Türk bankacılık sektörünün de yeni bir döneme başladığını söyledi.

Uyan, "Bu dönemde bankaların BDDK tarafından sıkı denetlenmesi, daha önce devletin yüksek finansman ihtiyacından dolayı kamuya sağlanan finansmanın reel sektöre kaydırılması, güçlü ekonomik büyüme ve uluslararası piyasalardan sağlanan bol ve uygun fiyatlı finansman imkânları çerçevesinde Türk bankacılığı altın dönemini yaşadı. Sektör 2007-2008 küresel krizinden başarı ile çıkarak temellerini ne denli sağlam olduğunu gösterdi" dedi. Sektörün son 10 yıllık dönemde yüzde 20'nin üzerinde ortalama yıllık büyüme ile 2 trilyon TL aktif büyüklüğe ulaştığını hatırlatan Uyan, "Benzer şekilde katılım bankacılığı sektörü de bu dönemde yıllık ortalama yüzde 30'un üzerinde bir büyüme gerçekleştirdi. Bu büyümede daha öncede bahsettiğimiz bankacılık sistemimizin sağlam altyapısı ve güçlü ekonomik büyüme etkili oldu.

Sektörün bu başarısı aynı dönemde özellikle 2007-2008 küresel krizinde ciddi daralma yaşayan birçok yurtdışı aktör tarafından takdirle izlendi" diye konuştu. Küreselleşen finans sektörünün, piyasadaki oyuncular arasındaki rekabeti çok üst seviyelere taşıması ve finansman maliyetlerini birbirine yaklaştırması sonucunda bankaların rekabetlerini, verdikleri hizmet kalitesi ve verimlilik ile sağlamaya ve maliyetlerini kısmaya mecbur kaldığına dikkat çeken Uyan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hem hizmeti müşterinin ayağına götürerek müşteri memnuniyetini sağlamak hem de şube maliyetlerini kısmak isteyen sektör, bu nedenle elektronik mecralara ciddi yatırımlar yapıyor. Bu değişim bankacılık hizmetlerinin her yıl ciddi oranda elektronik ortama kayması ile sonuçlanıyor. Yaşanan başka bir gelişme ise teknolojinin kullanılarak müşterilerin daha iyi tanınması ve daha fazla katma değerli hizmetlerin sunulması yönündedir.

Bu da bankaların müşterilerinin ihtiyaçlarını daha iyi hissederek onlara daha detaylı çözüm üretmeye gayret edecekleri bir döneme işaret ediyor. Tüm bu gelişmeler önümüzdeki dönemde de sektörün teknoloji kullanımını daha da artıracağını gösteriyor." 12 KAT BÜYÜDÜ Kuveyt Türk'ün, özel finans kurumlarının katılım bankalarına dönüştüğü 2006 ile 2014 sonu arasında hem konvansiyonel bankacılığın hem de katılım bankacılığının ortalama aktif büyüme oranının üzerinde, ortalama yüzde 35'le 12 kat büyüdüğünün altını çizen Uyan,"Kuveyt Türk tüm bankacılık sektörü içerisinde de 2014 yılında iki basamak birden yükselerek 12. sıraya tırmandı" diye konuştu.

SABAH geleceğe yön veriyor

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, SABAH Gazetesi ile ilgili olarak, "Türkiye'nin köklü gazetelerinden biri olan Sabah Gazetesi, gazetecilik mesleğine kattıkları ve sektöre yetiştiği insanlarla geleceğe yön veriyor. Bu yıl 30. kuruluş yıldönümünü kutlayan gazetenin Türkiye basın tarihi için çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Sabah Gazetesi'nin 30. yılını yürekten kutluyor, daha nice 30 yılları birlikte kutlamayı diliyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tek partiyle büyüme geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN