Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Temiz Mersin için MESKİ işbaşında

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, kent genelinde ve ilçelerde altyapı çalışmalarına ağırlık verdiklerini belirterek, “Daha temiz bir Mersin için MESKİ gece gündüz çalışıyor” dedi.

Giriş Tarihi: 22.4.2015 14:13
Temiz Mersin için MESKİ işbaşında
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 2015 yılının Mersin için dönüm noktası olacağını söyledi. Kocamaz, Mersin kent merkezi ile ilçelerinde altyapıdan su terfi istasyonlarına kadar birçok hizmetin Mersinlilerle buluşacağını kaydetti. Başkan Kocamaz, göreve geldiklerinde özellikle kırsal kesimlerde altyapının bir hayli sorunlu olduğunu belirterek "Mersin'de hala vidanjör sistemi çalışıyorsa maalesef altyapıda çok gerideyiz demektir. Kırsal kesimde altyapı yok denecek kadar az. MESKİ olarak gerekli hamleleri yapıyoruz ve yapacağız" dedi.

PROJELER HAZIR

Mersin'in tüm ilçeleri için altyapı projelerinin hazırlandığını belirten Başkan Kocamaz, "Mezitli, Toroslar, Akdeniz, Yenişehir ilçelerimiz için 60 kilometrelik içme suyu hattının projelerini hazırladık. Anamur, Bozyazı ve Aydıncık'a 100 kilometre, Erdemli, Silifke için 200 kilometre, Gülnar ve Mut için 150 kilometre, Tarsus ile Çamlıyayla için 220 kilometre içme suyu hizmeti sunacağız" diye konuştu.

MASTER PLANI GELİYOR

Kentteki yağmur suyu sistemlerinin önemli bir bölümünün kullanım ömrünü tamamlandığına dikkat çeken Başkan Kocamaz, "Mevcut yağmur suyu sistemlerin yenilenmesi için çalışmalara başladık. Şu anda inceleme aşamasındayız. 2015 yılının ilk etabında kent merkezi ve ilçeleri kapsayan Yağmur Suyu Master Planı'nı hazırlıyoruz" dedi. Kent merkezi, Mezitli, Yenişehir ve Akdeniz ilçelerindeki muhtelif yerlere toplamda 110, Tarsus'a ise 30 kilometrelik yağmur suyu hattı kazandıracaklarını açıklayan Kocamaz, kent merkezinde 2, Tarsus'ta 3 adet olmak üzere toplam 5 yağmur suyu pompa istasyonu projesini de hayata geçireceklerini dile getirdi.

DOĞAL YAŞAM ALANLARI

Kent merkezinde yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımını artırabilmek için atıkları ekonomiye kazandırmak amacıyla, arıtma çamurlarının değerlendirmesine yönelik etüt ve projeler hazırlıklarını kaydeden Kocamaz, "Gittiğimiz her yerde mahalle ve köy muhtarlarıyla bilgilendirme toplantısında bir araya geliyoruz. Muhtarların sorunlarını dinliyor ve çözüm üretmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

MESKİ'nin, TS EN ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) Mükemmellik Modeli ile çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Kocamaz, "Bu şekilde yolumuza devam edeceğiz. Mükemmellik Ödülü, ne kadar başarılı olduğumuzu gösteren önemli bir gösterge olacak. Su ve kanalizasyon hizmetlerinin yanı sıra hizmet içi eğitimlere de büyük önem veriyoruz. Yaşanabilecek olumsuzlukları en az seviyeye indirmek amacıyla, kurum içinde çeşitli seminerler veriyoruz. Personelimizin çalışma saatleri içerisinde alınması gerekli tedbirleri öğrenmeleri ve kanuni hak ve yükümlülüklerimizin önemini özümsemeleri için bu eğitim programları düzenliyoruz" şeklinde konuştu.

İLERİ TEKNOLOJİ VE ARITMA İLE MERSİN'DE DENİZ TERTEMİZ

Mersin'de denizin temizliği için ileri teknoloji ve ileri arıtma uygulanacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz, atık sulardan kaynaklanan kirlenmeyi önlemek amacıyla Mezitli Atık Su Arıtma Tesisi'ni hizmete sunacaklarını belirterek, "Amacımız gelecek nesillere daha modern, daha yaşanabilir bir kent bırakmak. Tesis ile Mezitli'nin atık su sorununu çözüme kavuşturacağız" dedi. Kocamaz, sahilleri güvenli hale getirmek, gönül rahatlığı ile denize girilmesini mesini sağlamak ve Mersin'i deniz turizm kenti yapmak amacıyla Deniz Deşarj Projesi'nin hayata geçirildiğini kaydetti. Altyapının yetersiz olması nedeniyle kış aylarındaki yağışlarla birlikte su altında kalan sahil yolu ve birçok bölgeye döşenen yağmur suyu hatlarıyla baskınların önüne geçtiklerini dile getiren Kocamaz, "Kent genelinde 24 bin 255 adet ızgara ve yağmursuyu hattını temizledik. Yeni stratejik noktalarda 2 bin 729 metre yağmursuyu şebekesi döşeyip su baskınlarını en aza indirdik. 3 bin 376 adet yağmursuyu ızgara yapımı, 4 bin 693 adet baca temizliği ve 32 bin 584 adet kanal açma çalışması gerçekleştirdik" şeklinde konuştu.

ATIK SU ARITMA TESİSLERİ GELİYOR

2015 yılının Mersin için hizmet yılı olacağını ifade eden Kocamaz şunları kaydetti: Mersin merkezi ve ilçelerinde toplam 18 adet atık su arıtma tesisi projelendirme çalışması yapılacak. Bu kapsamda Çamlıyayla, Sebil, Yenice, Arpaçbahşiş-Tömük, Gülnar, Atakent, Kargıpınarı, Kızkalesi ve Aydıncık Atıksu Arıtma Tesisi projelerinin çalışmalarına başladık.

ALO MESKİ HATTI SORUN ÇÖZÜYOR

Mersin'de yaşayan insanların yanı sıra Türkiye'nin çeşitli illerinde yaşayan insanların MESKİ'ye daha rahat ulaşabilmesi için bir telefon hattı ilave ettiklerini bildiren Kocamaz, şunları kaydetti: Mersin il sınırlarından 7 gün 24 saat ulaşılan 185 numaralı hattımıza ilave olarak, Türkiye'nin her yerinden aranabilecek olan 444 8 185 numaralı hattı halkımızın hizmetine sunduk. Vatandaşlarımız her türlü arıza bildirimlerini 444 8 185 nolu hattı arayarak bize ulaştırabilecek.

KİMSESİZ ÇOCUKLARLA UÇURTMA KEYFİ

22 Mart Dünya Su Günü'nde suyun önemine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla birçok organizasyon düzenlediklerini dile getiren Kocamaz şöyle devam etti: Farklı yaş guruplarıyla, 'MESKİ Dünya Su Günü Uçurtma Şenliği' etkinliğinde bir araya geldik ve kimsesiz çocuklarımızla birlikte olma fırsatı yakaladık. Çocuklarımızın coşkusuna ortak olmak için maske taktık, balon şişirdik, uçurtma uçurduk.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Temiz Mersin için MESKİ işbaşında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN