Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Trafikteki araç sayısı 10 kat arttı

90’lı yılların başında 1.5 milyon adet civarında olan araç parkı 2014 sonu itibarıyla 14 milyon aded aştı. Trafikteki araç sayısı 10 kat arttı. Satışlar bu hızla devam ettiği taktirde sayı katlanacak.

Giriş Tarihi: 22.4.2015 12:52
Trafikteki araç sayısı 10 kat arttı
Türkiye araç parkı 1990'lı yılların başında 1.5 milyon adet civarında iken 2014 sonu itibarıyla 14 milyon adedi aştı. Trafikteki araç sayısı yaklaşık 10 kat arttı. Otomotiv markalarını aynı çatı altında toplayan Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı Mustafa Bayraktar, 2001 ve 2002'de yaşanan krizin ardından, AB ülkeleri ile entegrasyon süreciyle birlikte sektörün hızla gelişmeye başladığını söyledi. Bayraktar, yaşanan gelişmeleri şöyle anlattı:

"Ülkemiz otomotiv sektörü 2003 yılından itibaren belli bir pazar ritmine kavuştu ve geçmiş yıllarda yaşanan kırılganlık ve hassas yapı, yerini daha sağlam, piyasa koşullarına hızlı cevap verebilen, daha proaktif ve daha güçlü bir pazara bıraktı. Türkiye artık dünya ile entegre bir piyasa haline geldi. Bu nedenle dünya piyasalarındaki bütün gelişmeler Türkiye'yi de doğrudan etkiliyor. Bu doğrudan etkileşim, finansal piyasaları olduğu kadar, makro ekonomik göstergeleri, sektörel trendleri ve politik konuları da kapsıyor.


Sektörümüz, üretim ve hizmet kalitesinde yakaladığı başarılara ve sürekli büyüyen pazara rağmen, iç pazarda arzu edilen satış adetlerini yakalamakta her zaman geride kaldı. Türkiye'de 1990'lı yılların başında bin kişiye düşen otomobil sahipliği 70 adetler civarında iken, 2014 yılında bu sayı 173'e yükseldi. Ancak bu oran Avrupa ülkelerinin hâlâ oldukça gerisinde. Batı Avrupa'da otomobil sahipliği oranı bin kişide 611, Doğu Avrupa'da 352 adet seviyelerinde bulunuyor. Otomotiv sektörünün önemi büyük ancak sektörümüze uygulanan vergi oranları Avrupa ülkelerine kıyasla çok yüksek ve pazarımız gerçek potansiyelinin hâlâ gerisinde bulunuyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Trafikteki araç sayısı 10 kat arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN