Üretim binlerden milyonlara çıktı

Türkiye, dünya otomotivinde önemli bir yere sahip. 70’li yıllarda binler seviyesindeki üretim, bugün 1.2 milyon adede yükseldi. Üretim, 2015’te yeni rekorlara imza atacak.

Giriş Tarihi: 22.4.2015 13:38
Üretim binlerden milyonlara çıktı
Türk otomotiv sanayinin gelişimini ve ülke ekonomisine daha fazla katma değer sağlamasını desteklemek üzere hizmet veren Otomotiv Sanayi Derneği, 40'ıncı yılını kutluyor.


Türk otomotiv sanayiisinin geçmişi, bugünü ve geleceğini değerlendiren Otomotiv Sanayi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, "Kurulduğu 1974 yılından bu yana Türk otomotiv sanayiisinin gelişimi için çaba gösteren derneğimiz, 40 yıl içerisinde endüstriler ötesi başarılara imza attı, pek çok konuda öncü oldu. 1970'lerde binler mertebesindeki üretimini bugün 1.75 milyon araç kapasitesi ve 1.2 milyon üretime taşıdı" dedi. Sektörün kendi profesyonellerini yetiştirdiğini ifade eden Önen sözlerine şöyle devam etti:


"Türkiye'ye otomotiv teknolojilerinin kazandırılmasını sağlamanın ötesinde uzmanını, mühendisini, teknisyenini kendi yetiştirmiş olan Türk otomotiv sanayii, bugün artık ürettiği, tasarladığı ve Ar-Ge'sini yaptığı araçları dünyanın dört bir yanına ihraç ediyor. Neredeyse yatay seyreden pazar koşullarında bile kapasite ve yeni ürün yatırımı yaparak ülkesine katma değer yaratmaya, ihracatını artırmaya devam eden ihracat şampiyonu sektörümüz, ülkemiz ekonomisine ciddi katma değer yaratıyor. Son 9 yıllık dönemde toplam taşıt araçları dış ticareti 14 milyar dolar fazla verdi."

BÜYÜME SÜRECEK
İç pazarda küçülme ve üretimde de neredeyse yatay bir seyir olmasına rağmen ihracattaki artışın devam etmesinin sektör adına umut verici olduğunu söyleyen Önen, "Türk otomotiv sanayii olarak kapasite artırmaya devam ediyoruz. Kapasitemizin büyük kısmı ihracat odaklı ve ülkemiz otomotiv sanayi ihracat odaklı büyümesini sürdürüyor. 22.8 milyar dolarlık ihracata, 1.75 milyon adet kapasiteye ulaştık. Özetle teşviklerin çok olumlu etkisini gördüğümüz bir yatırım dönemi yaşadığımızı söyleyebiliriz".

YENİ REKOR

2014 rakamlarına da değinen Önen, ihracatın artmasıyla üretimin yüzde 4 arttığını ve yeni projelerin bunda önemli bir paya sahip olduğunu söyledi. İç pazarın alınan önlemlerle yüzde 10 gerilediğini hatırlatan Önen, otomobil üretimindeki yeni projelerin etkisiyle ihracattaki artışın yüzde 7'ye ulaştığını belirtti. Önen, şöyle devam etti: "Otomobil pazarının 2014'teki küçülmesine neden olan alınan önlemlerin etkisi net bir şekilde görülebiliyor. 2015 yılında yatay bir seyir izlemesini beklediğimiz iç pazara rağmen sanayimiz, 2014'teki üretim dengesini korumayı hedefliyor. 2014 ve 2015 yıllarında yatırımlar, kapasite artışı ve yeni modeller en önemli konular oldu. Genel bir değerlendirme yapacak olursak, sanayi üretimini artırmak için ihracat bazlı büyümeyi sürdürüyor ve ürettiğimizin yüzde 75'ini ihraç ediyoruz. Tüm bunları dikkate alarak 2015'te de otomotiv sanayiisi kendi rekorlarını kıracak; yine ihracat şampiyonu ve lokomotif sektör olacaktır."

1974'ten günümüze OSD

Türkiye'de otomotiv sanayiisinin gelişmesine inanan ve bu amaçla hizmet için ortak çalışma yapmayı hedefleyen sektörün önde gelen 11 işadamı, ilk kez 11 Ocak 1974'te yılında bir araya geldi. Dernekler Kanunu'na göre gerekli şartların yerine getirilmesiyle Motorlu Kara Nakil Vasıtaları Kamyon, Kamyonet, Traktör, Otobüs ve Otomobil İmalatçıları Sanayii Derneği adını alan dernek, faaliyetlerine 14 Haziran 1974 tarihinde resmen başlamış oldu. Bugün 14 otomotiv üreticisi tarafından temsil edilen derneğin adı 1979'da Otomotiv Sanayii Derneği olarak kısaltıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üretim binlerden milyonlara çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN