Yan sanayi cirosu 22 milyar dolara ulaştı

Türk otomotiv yan sanayi bugün 22 milyar dolarlık ciro, 8 milyar dolar doğrudan ihracata ulaştı. Yaklaşık 140 binin üzerinde istihdam ile Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlıyor.

Giriş Tarihi: 22.4.2015 13:29
Yan sanayi cirosu 22 milyar dolara ulaştı
Otomotiv yan sanayi yaklaşık 22 milyar dolar ciro, 8 milyar dolar ihracat ve 140 binin üzerinde istihdam ile Türkiye ekonomisine önemli katkı sağlıyor. Otomotiv yan sanayicilerini tek bir çatı altında toplayan Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu, otomotiv yan sanayini anlattı: Uluslararası standartlara uyarak, müşterisi olan ana sanayi firmalarının ayrıca belirlediği kalite, fiyat hedefi, teslimat detayları gibi beklentilere de cevap vererek üretim ve satışlarını gerçekleştiren Türk Otomotiv Tedarik Sanayi, 50 yıllık tecrübesi ile yüksek kalite ve bilgi birikimine, müşteri memnuniyeti odaklı çalışma anlayışına sahiptir ve otomotiv disiplinini çok iyi bilmektedir.


TAYSAD olarak amacımız, sektörümüzün marka değerini öne çıkararak tedarikçilerimiz arasından da küresel markaların çıkmasına ve otomotiv tedarik sanayinin marka değeri yüksek, katma değeri yüksek, rekabet gücü yüksek öncü bir sektör olmasına destek olmaktadır. Bu kapsamda yurt içinde ve yurt dışındaki üniversiteler ve enstitüler ile işbirliği yapıyor, ortak etkinlikler düzenliyoruz. Son yıllarda atılan adımlar ile Ar-Ge Merkezlerinde önemli gelişmeler yaşandı. Şu an itibariyle Türkiye'deki toplam 168 Ar-Ge Merkezi'nin 48'i TAYSAD üyelerinden oluşuyor. Bu merkezlerimizin, yetkinliklerinin artırılmasıyla birlikte, bir süre sonra, dışarıya hizmet satar hale dönüşmeyi arzu ediyoruz.

Amacımız, üniversite sanayi işbirliğiyle topyekün Ar-Ge seferberliği başlatmak ve yapılan başarılı çalışmaları ihraç etmektir. Biz her ortamda, sadece üretim yapmanın yeterli olmadığını dile getirmeye devam ediyoruz. Rekabetçiliğimizi arttırmamız, yeni pazarlara yönelerek dışa açılmamız ve mutlaka Ar-Ge ve inovasyon konularındaki yetkinliklerimizi arttırmamız gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yan sanayi cirosu 22 milyar dolara ulaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN