Ziraat aktifte 300 milyar TL’ye ulaşmayı hedefliyor

Giriş Tarihi: 22.4.2015 13:05
Ziraat aktifte 300 milyar TL’ye ulaşmayı hedefliyor

Geçen yıl sektörün üzerinde büyüme sergileyen Ziraat Bankası 248 milyar liralık aktife ulaştı. Bu yıl rakamı 300 milyar liraya ulaştırmayı planlayan Ziraat, orta vadede ise 2 bin şubeli banka olmak hedefinde.

Ziraat Bankası, 2014 yılını hem bilanço hem de kredi büyümesinde sektörün üzerinde bir büyüme kaydederek aktifte yüzde 19, kredide yüzde 28 büyüme gösterdi. 2014'ü yaklaşık 248 milyar TL aktif ve 142 milyar TL kredi büyüklüğü ile bitiren banka, 2015 sonunda aktiflerinin 300 milyar TL'ye ulaşmasını hedefliyor.

REEL SEKTÖRE DESTEK

"Hep sektörün üzerinde büyüyeceğiz" diyen Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, "Çünkü biz Ziraat Bankası'nın bilançosunu normalleştiriyoruz. Geldiğimiz noktada da, kredilerde 2014'te yaklaşık yüzde 28 artış oranı ile sektörden daha hızlı bir büyüme yaptık. Bireysel kredilerde görece daha yavaş ancak kurumsal kredilerde daha hızlı büyüdük. Bilanço içinde yüzde 50-50 olan bireysel - reel sektör kredi dengesi hali hazırda yüzde 70'i reel sektör, yüzde 30'u bireysel taraf oldu. Bireysel bankacılık yönetim stratejimizi farklılaştırıyoruz" dedi. Aktifler içerisinde kredilerin payını, son iki yılda yüzde 44 seviyesinden 57'ye yükselttiklerini ifade eden Aydın, "Son iki yılda krediler 2 katına çıkarılmış durumda. Bu gelişim, risk ve verimlilik göstergelerinde herhangi bir bozulma olmadan, iyileşmeler sağlanarak gerçekleştirildi. Kredilerdeki artışın büyük kısmı kurumsal krediler ile sağlanırken ülkemizin büyüme için ihtiyaç duyduğu finans kaynaklarına önemli bir katkıda bulunulmuş olup, reel sektörün en önemli finansal çözüm ortaklarından biri haline gelmiş bulunuyoruz. Gayrinakdi krediler dahil olmak üzere ekonomiye katkı 183 milyar TL tutarındaki toplam kredi ile sürdürülüyor" diye konuştu.

KREDİLER ARTACAK

Hedefleri doğrultusunda kredilerin aktif toplamı içerisindeki payını da yüzde 57 seviyesine yükselttiklerini ve 2015'te bu oranı yüzde 60'a çıkartmayı planladıklarını ifade eden Hüseyin Aydın, "Ziraat Bankası'nın tarım sektörüne kullandırdığı kredilerde 2014 yılında yüzde 30 artış gerçekleştirdiğini 2015 yılı için bu sektöre kullandıracakları kredilerde yine en az bu kadar daha bir büyüme hedeflediklerini ifade etti. 2014 yılında kredilerin bilanço içindeki payı artırılırken menkul kıymetlerin payının düşürüldüğünü bildiren Aydın, "Kredi/mevduat rasyosu yüzde 78'lerden 93'lere yükseltildi. Bankamızın menkul kıymetler portföyü ağırlıklı bilançodan krediler ağırlıklı bilançoya geçiş süreci doğru bir takvimlendirme ile devam ediyor" dedi 2015'in biraz iştiraklerin yılı olacağına işaret eden Aydın, katılım bankasının bu yıl faaliyete geçeceğini söyledi. Yurtiçi iştirakler olarak bakıldığında Ziraat Bankası; faktoring, girişim sermayesi ve gayrimenkul yatırım ortaklıkları ile yurt içindeki iştirak yelpazesini bir finans grubu anlayışı ile genişletiyor olacak. Başta Ziraat Yatırım olmak üzere mevcutlar da piyasanın çok daha aktif birer oyuncusu haline gelecek.

YENİ COĞRAFYALAR

Aydın "Yeni alanların yanı sıra yeni coğrafyalarda faaliyet göstermek için de çalışıyoruz" derken yurtdışı planlarını, "Kosova ve Karadağ'da süreci tamamladık. Bir diğer önem verdiğimiz coğrafya olması nedeniyle Çin'de temsilcilik düzeyinde faaliyet göstermek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Azerbaycan'da yeni bir bankacılık lisansı aldık. Mevcut iştirakimizdeki ortaklığımız da sürüyor. Kazakistan ve Azerbaycan o coğrafyada stratejik olarak bankacılık faaliyetlerimizi artırmayı planladığımız yerler. Almanya ve Bosna'da gidişatımız çok iyi. Malta ve Bahreyn'de birer offshore şube açmayı düşünüyoruz. Gerek yurt içi gerekse de yurt dışı iştiraklerimizin bilanço ve kârlılığımıza katkılarının artırılması hedefimiz" şeklinde özetledi.

KAYNAK ÇEŞİTLİLİĞİ

Aydın, Ziraat'te kredi/mevduat oranının 2015 sonunda yüzde 90'ın üzerinde olacağına ancak sektör için öngörülen yüzde 120'lik seviyenin altında kalacağına işaret etti. Aydın, mevduat dışı kaynaklarda yüzde 41 artış sağlanırken kaynağın çeşitlendirilmesi ve derinleştirilmesi yönündeki bilanço yönetim stratejilerine uygun davranıldığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ziraat aktifte 300 milyar TL’ye ulaşmayı hedefliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN