'ye gönderilecek

’de zimmetine para geçirme suçundan hapis yatan Kıbrıslı Türk işadamı ’ye gönderilecek.

Giriş Tarihi: 23.4.2015 11:58
Asil Nadir Türkiye'ye gönderilecek
Sahibi olduğu Polly Peck International (PPI) şirketine ait 34 milyon Sterlin'i zimmetine geçirmekle suçlanan ve 2012'de yargılandığı 'ye giderek tutuklanan işadamı , İngiltere vatandaşlığını iade etti.

Nadir'in vatandaşlıktan kendi isteğiyle çıkmasının arka planında 'ye iadesi için yaptığı girişimler var. Nadir'in, Türkiye ve İngiltere arasındaki karşılıklı iadesi anlaşması kapsamında çifte vatandaşlıktan çıkması gerektiği için böyle bir adım attığı belirtiliyor.

SEÇİMDEN SONRA

Ancak İngiltere, Türkiye'ye geldiğinde serbest kalacağı endişesi ve 7 Mayıs'ta yapılacak genel seçimler nedeniyle, önemli bir mahkum kabul ettiği Nadir'in iade riskini alamıyor.

Başbakan David Cameron'ın lideri olduğu Muhafazakar Parti'ye yakınlığıyla bilinen Asil Nadir'in iadesi için herşey tamamlansa da seçimlerde Muhafazakar Parti'nin oy kaybetmemesi için iade işlemi seçimden sonraya bırakıldı.

Asil Nadir geçen hafta vefat eden annesi Safiye Nadir için tutuklu bulunduğu cezaevi idaresinden cenazeye katılma izni istemiş ama cezaevi idaresi "Geri dönmezsin" gerekçesiyle Nadir'e izin vermemişti. Bu nedenle Nadir annesine son görevini yerine getirememişti.

16 AY SONRA ÖZGÜR

Nadir 2010'da adını temizlemek için eşi Nur Nadir ile İngiltere'ye döndü. 7 ay boyunca avukatı Philip Hackett ile suçlamaları çürütmek için mahkemeye gitti. Ancak 2012'de hakkındaki 13 suçlamanın 10'undan suçlu bulununca 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İnfaz yasasına göre cezasının yarısını yatmak zorunda olan Nadir, 24 aydan az cezası kaldığı için yarı açık cezaevine nakledildi. Nadir normal şartlarda, 16 ay sonra özgürlüğüne kavuşacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asil Nadir Türkiye'ye gönderilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN