Deutsche'nin kârı cezaya gitti

Deutsche Bank'ın kârı cezaya gidiyor. Bankanın açıkladığı 2 milyar euroluk Libor cezası 2015'in büyük bölümünü götürecek

Giriş Tarihi: 24.4.2015
Deutsche'nin kârı cezaya gitti
Türkiye'de 2001 krizinin baş aktörlerinden biri olan ve 2009'da "Türkiye batacak" raporu yayımlayıp doları zıplatan Deutsche Bank, Libor manipülasyonunun faturasını ödemeye devam ediyor. Bankanın yaptığı açıklamaya göre 2015'te 2 milyar euro ceza ödenecek. Ceza İngiltere ve ABD'li denetleyici kurumlara verilecek. Faizleri manipüle ettiği gerekçesiyle suçlanan Deutsche Bank'tan yapılan açıklamada ceza için ilk çeyrekte 1.5 milyar euroluk kaynak ayrıldığı belirtilirken "Rekor seviyeye yakın kâra rağmen hukuki yükümlülükler bunu silecek" açıklaması yapıldı.

İŞBİRLİĞİNDEN KAÇIYORLAR
Bankanın soruşturma sürecinde iyi bir işbirliği sergilememesi de İngiltere Finansal Hizmetler Otoritesi tarafından eleştiriliyor. Deutsche Bank potansiyel cezalar için toplamda 3.2 milyar euro kaynak ayırdı. Bankanın dahil olduğu soruşturma sayısı 180'i bulurken açılan dava sayısı da bini geçti.

YOLSUZLUK PETROBRAS'TA 2 MİLYAR DOLARA PATLADI
Brezilya'da petrol devi Petrobras'ta yolsuzluk soruşturması 2 milyar dolarlık fatura çıkardı. Şirketten yapılan açıklamada "Hesaplarımıza göre yolsuzluğun maliyeti 2 milyar 60 milyon dolar" denildi. 137 milyar dolarlık borcu bulunan firmanın iflas edebileceği de belirtiliyor. Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in atadığı Aldemir Bendine, "Petrobras'ta yeni bir sayfa açılıyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deutsche'nin kârı cezaya gitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN