Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Engelli miniklere sporla tedavi

Gedik Üniversitesi zihinsel ı sporla topluma kazandırıyor. 200 çocuğa ulaşan proje, bu alandaki tek çocuk olimpiyatını düzenleyerek kamuoyu oluşturuyor

Giriş Tarihi: 26.4.2015
Engelli miniklere sporla tedavi
ın doğru yaklaşımla birer başarı hikâyesinin kahramanına dönüşmesi artık imkânsız görünmüyor. Mahsun Kırmızıgül'ün geçen kış vizyona giren filminde olduğu gibi ailesinin bile bir köşede kalmasını istediği engelli bireyler, gerçek "mucize"lere imza atabiliyor. Gedik Üniversitesi'nin bir yıl önce başlattığı "Aktifim toplumun içindeyim; Engelli Çocuk Ve Gençler İçin Fiziksel Aktivite Merkezi" projesinin de temelinde bu fikir yatıyor. Pendik Belediyesi ve Pendik Kaymakamlığı işbirliğiyle yürütülen proje, 0-24 yaş arası, zihinsel engeli olan çocuk ve gençlerin fiziksel aktivite yoluyla toplumsal yaşama katılımlarının artırılmasını amaçlıyor.

OLİMPİYATLA DİKKAT ÇEKECEK
İstanbul Kalkınma Ajansı işbirliğinde yola çıkılan proje kapsamında bugüne kadar 200 zihinsel engelli çocuk ilgi ve becerilerine göre spora yönlendirilmiş. Projede uzmanlar masaj, müzik ve oyunlarla çocukların önce eğilimlerini belirliyor, ardından uygun spora başlatıyor. Proje kapsamında ailelere de seminerler veriliyor. Bölge halkının yoğun ilgi gösterdiği projeye katılanlar arasında 1.5 aylık Down Sendromlu bir bebek de var. Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik, çocukların özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden alındığını belirterek, 5 eğitmen ve bir koordinatör eşliğinde çalıştıklarını vurguluyor. Gedik, "Programın yaygınlaşmasını istiyoruz. Bu çocuklar sporla önemli bir gelişim gösteriyorlar. Bu da onlara kendine güven veriyor. Öyle ki 14 yaşına geldiğinde basketbol oynayabilir hale gelen çocuklarımız var" diyor. Projeye dikkat çekmek için Zihinsel Engelli Çocuklar Olimpiyatı düzenleyeceklerini söyleyen Gedik, bu yıl 500 çocuğun katılımını beklediklerini belirtiyor.

50 MİLYON TL'LİK YENİ KAMPUS YOLDA
Gedik Üniversitesi İstanbul Anadolu Yakası'nda Pendik, Aydınlı, Çamlık ve Kartal yerleşkelerinde hizmet veriyor. Üniversiteyi daha da büyüteceklerini belirten Hülya Gedik, hazineden 72 dönümlük arazi tahsisi aldıklarını söylüyor. Buraya yeni bir kampus inşa edileceğini anlatan Gedik, ilk etapta 50 milyon liralık yatırım yapacakları bilgisini veriyor.

Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Gedik Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Hülya Gedik, çocukların sporla kısa sürede önemli gelişim gösterdiklerinin altını çiziyor. Çocukları servislerle evlerden aldıklarını anlatan Gedik, "Biz destek veriyoruz ancak işin asıl kahramanı anneler" diyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engelli miniklere sporla tedavi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN