Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TSK'ya 290 milyon dolarlık telsiz alımı

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, "Telsiz haberleşme teknolojilerinde dünya teknolojisinin bir adım gerisindeyse biz affedemeyiz" dedi.

Giriş Tarihi: 29.4.2015 21:43
TSK'ya 290 milyon dolarlık telsiz alımı
Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile A.Ş. arasında 8 Nisan 2015 tarihinde yazılım tabanlı telsiz tedarikine yönelik ek sözleşme imzalanmıştı. Toplamda 7 bin 889 adet telsiz içeren 290 milyon ABD Doları tutarındaki "TSK Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsiz Projesi İkinci Tedarik Sözleşmesi"nin kutlama töreni bugün gerçekleştirildi. Savunma Sanayi Müsteşarlığı Nuri Demirağ Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen törene Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, ASELSAN Genel Müdürü Faik Eken, askeri yetkililer ile çok sayıda davetli katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, 2006 yılında başlayan projenin detaylarını anlattı. Projenin Hava, Kara, Deniz Kuvvetleri'nin taktik telsiz ihtiyaçlarının karşılanması ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) standart telsiz oluşturması amacıyla yazılım tabanlı telsizlerin geliştirilmesi ve üretimi için yapıldığını dile getiren Demir, "ASELSAN deyince ilk akla gelen telsiz oluyor. ASELSAN telsizle başladı. Telsiz haberleşme teknolojilerinde, başka her alanda ASELSAN'ı affedebiliriz ama telsiz haberleşme teknolojilerinde ASELSAN dünya teknolojisinin bir adım gerisindeyse biz affedemeyiz" dedi.

İLK ADIM 2008 YILINDA ATILDI

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile "TSK Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsiz Tedariki Projesi" kapsamında Kara, Hava, Deniz, Özel Kuvvetler ve Sahil Güvenlik Komutanlıkları'nın çeşitli cins ve miktarlarda toplam 327 adet V/UHF ve HF 9661, 9671 ve 9681 kara, hava ve deniz telsiz ihtiyaçları için 14 Nisan 2008 tarihinde 24 milyon 401 bin 33 dolar tutarında sözleşme imzalandı. Proje kapsamında Türkiye'de ilk defa milli olarak tasarlanacak olan 11 prototip grubu için ayrı ayrı yürütülecek şekilde tasarım ve seri üretim safhaları tanımlandı. SSM tarafından Silahlı Kuvvetler'den gelen ek talepler doğrultusunda 12 Haziran 2009 tarihinde sözleşmede artırıma gidildi ve bin 277 adet telsiz ilave edilerek, sözleşme toplamı 77 milyon 734 bin 503 dolar oldu. 2010-2015 yılları içerisinde kara, hava ve deniz telsizleri için partiler halinde teslimatlar yapıldı.

Teslim edilen kara telsizlerinin kurulum ve bütünleştirme faaliyetleri için çalışmalar başlatıldı ve sözleşmeye 1 Temmuz 2011 tarihinde bu faaliyetler için toplam 3 milyon 670 bin 458 dolar tutarında kurulum bütünleştirme bedeli girildi. Böylece sözleşme toplamı 81 milyon 404 bin 988 dolara ulaştı.

İLETİŞİM ÇAĞINDA AĞ BAZLI VE KESİNTİSİZ İLETİŞİM ZARURET

Telsizlerin kullanıma geçirilmesinin ardından Silahlı Kuvvetler yeni ihtiyaçlarını belirledi ve seri üretim tedarik sürecine geçildi. Silahlı Kuvvetler'in ihtiyacının karşılanması için SSM tarafından 290 milyon dolar tutarında 7 bin 889 adet telsiz için ek alıma gidildi ve sözleşme toplamı 8 Nisan 2015 tarihi itibariyle 371 milyon 404 bin 988 dolara ulaştı. Sözleşme kapsamına mevcut telsiz alımının yanı sıra V/UHF telsiz ailesini tamamlayan deniz/sabit merkez telsizleri ile araç içi haberleşmeyi sağlayacak olan "İç Haberleşme Sistemi" de eklendi. Geniş bir ürün çeşitliğine sahip olan proje kapsamındaki cihazlar, 2015 yılından 2023 yılına kadar partiler halinde teslim edilecek.

21. yüzyılda artan komuta, kontrol ve iletişim gereksinimleri ağ bazlı ve kesintisiz iletişimi zorunlu kılıyor. Bu sebeple ASELSAN Yazılım Tabanlı Taktik Telsizler stratejik ve taktik alanda çok bantlı, çok amaçlı kullanım için tasarlandı. ASELSAN V/UHF Telsiz Ailesi, yazılım tabanlı mimarisi sayesinde VHF ve UHF frekans bantlarında (30-512 MHz ) açık ve kriptolu ses, veri haberleşmesini ve taktik, stratejik ve PSTN ağlarla mobil telefon servislerinin otomatik entegrasyonunu taktik kullanıcılara sağlıyor. ASELSAN HF Telsiz Ailesi ise, 1.6-30 MHz bandında kara, deniz ve hava platformlarında güvenilir ve emniyetli haberleşme imkanını yazılım tabanlı telsiz teknoloji alt yapısı kullanılarak sunuyor. Güncel standartlarla en gelişmiş HF teknolojileri kullanılarak ufuk ötesi ses ve veri haberleşmesi sağlanıyor.

ASELSAN'ın özgün tasarım olarak geliştirdiği milli ve güvenli sayısal kriptolu telsizler 2010 yılından itibaren partiler halinde TSK'nın envanterine girdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TSK'ya 290 milyon dolarlık telsiz alımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN