Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rahat olun, kur hasar bırakmaz

Giriş Tarihi: 1.5.2015
Rahat olun, kur hasar bırakmaz
Merkez Bankası yılın son enflasyon raporunu İstanbul'da açıkladı. Başkan Erdem Başçı, döviz kurlarındaki hareketlilikle ilgili olarak 'Rahat olmak lazım' mesajı verdi. Döviz kurundaki hareketlerin kalıcı hasar bırakmadığını belirten Başçı, "Para politikasında ilave tedbir gerekseydi yapardık, ihtiyaç görmedik. TL aşırı değerli diyemeyiz" yorumunu yaptı.

LOBİ'YE 'ARTIŞ YOK' MESAJI

Başçı, dövizdeki oynaklığa geçen yılki sert faiz artışları benzeri bir politika tepkisi vermelerinin gündemlerinde olmadığını söyleyerek, "Beklenen ve mevcut enflasyon açısından bakılınca yüzde 10.75'lik faiz oranının yeterince sıkı olduğunu düşünüyoruz" dedi. TL'deki değer kaybının yıllık enflasyona olan katkısının 1 puan olacağını söyleyen Başçı, şöyle konuştu: "Gereken tedbirleri gereken zamanda alırız. Oynaklık geçicidir, orta uzun vadede kredilere ve sermaye akımlarına bakıyoruz."

HEDEFİ 1.3 PUAN ARTIRDI

Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon hedefini 1.3 puan artırarak yüzde 6.8'e çekti. Başçı "2015 gıda enflasyonu beklentimiz yüzde 9. Enflasyonun yüzde 70 olasılıkla 2015 sonunda yüzde 5.8-8 aralığında, orta noktası yüzde 6.8 olacağı öngörülüyor" dedi. 2016 tahminlerini de açıklayan Başçı, "Enflasyonun yüzde 70 olasılıkla 2016 sonunda yüzde 3.7-7.3 aralığında, orta noktası yüzde 5.5 olacağı öngörülüyor" diye konuştu. Toplantı sonrası soruları yanıtlayan Başçı, gıda fiyatlarında yılın ikinci yarısında düzeltme olacağını söyledi. Başçı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin 29 Nisan'da yaptığı "Enflasyonda 2015'te yüzde 6'nın altını görmeyi umut ediyoruz" açıklamasını 'çok umut verici' sözleriyle niteledi.

KONUTTA RİSK YOK
Başkan Başçı, "Konut fiyatlarında İstanbul'a has reel bir artış söz konusu. Ankara ve İzmir gibi şehirlerde bu şekilde bir artış yok. Konut fiyatlarındaki artışın şu aşamada makro risk oluşturduğunu düşünmüyorum" dedi.

YENİ HAMLE SİNYALİ
Merkez Bankası'ndan yeni hamle geliyor. Başkan Başçı, "Yabancı para zorunlu karşılıklarına faiz ödeyeceğiz" dedi. Başçı, TL zorunlu karşılıklara ödenen faizin şu anda çok düşük olduğunu, burada daha fazla artırım yapabileceklerini de ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rahat olun, kur hasar bırakmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN