İhracat eylülde dengelenir

İhracat nisanda 1.5 milyar $'lık parite etkisiyle % 9.8 düşerek 11.8 milyar dolar oldu. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Birkaç ay daha düşer ama eylülde dengeye kavuşacak" dedi

Giriş Tarihi: 2.5.2015
İhracat eylülde dengelenir
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) nisan ayı ihracat rakamlarını Bayburt'ta açıkladı. Buna göre, ihracat geçen yıla göre yüzde 9.8 gerileyerek 11 milyar 823 milyon dolar oldu. İlk 4 ayda ise ihracat yüzde 8.1 gerilemeyle 48 milyar 951 milyon dolar olarak gerçekleşti. 12 aylık ihracat da 153 milyar 66 milyon dolar oldu. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Parite geçen sene nisanda 1.38'di. Bu yıl ise yüzde 22 düşüşle 1.08 seviyelerine indi. Euro/dolar paritesinin negatif etkisi aylık 1.5 milyar doları buldu" dedi. 2015 ihracat hedefinde parite kaynaklı 8.5 milyar dolarlık bir kayıp olabileceğini öngördüklerini hatırlatan Büyükekşi, "Önümüzdeki birkaç ay daha ihracatta düşüş açıklayacağımızı düşünüyoruz. Ama eylülden itibaren bir denge bulacağız" mesajını verdi.

EURO BAZINDA ARTIYOR

Büyükekşi, şöyle konuştu: "İlk 4 ayda miktar olarak ihracatımız yüzde 0.6 azalmışken, değer bazındaki düşüş yüzde 8.1 oldu. Euro bazda ihracat ise yüzde 13.1 artış gösterdi."

UMUT VAAT EDEN GELİŞMELER VAR
İran'la 'nükleer' müzakereler nedeniyle ihracatın arttığını belirten Büyükekşi, "Bu ülkeyle müzakerelerde ulaşılan aşama ümit vadediyor" dedi. TİM verilerine göre, otomotiv nisanda 1.8 milyar dolarla en fazla ihracat yapan sektör oldu. Onu 1.4 milyar dolarla kimyevi maddeler, 1.3 milyar dolarla hazır giyim ve konfeksiyon sektörü takip etti. Nisanda en fazla ihracat artışı yüzde 64.6 ile fındıkta yakalandı. En fazla ihracat yapılan 5 ülke Almanya, İngiltere, Irak, İtalya ve ABD olarak sıralandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracat eylülde dengelenir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN