Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7 bankadan 4.5 milyar euro

'na 7 banka 4.5 milyar euroyla Türkiye tarihinin en büyük kredilerinden birini sağlıyor. Limak'ın patronu Özdemir, "Kredi 4 yılı ana para ödemesiz, 16 yıl vadeli olacak. 5 ortak 1.5 milyar euro özsermaye koyuyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 6.5.2015
7 bankadan 4.5 milyar euro

Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, projesinin kredi görüşmelerinin tamamlandığını açıkladı. 7 bankadan 4.5 milyar euroluk kredi alacaklarını söyleyen Özdemir, "Kredinin yüzde 60'ını (2.7 milyar euro) Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank sağlayacak. Yüzde 40'ını da Garanti, Yapı Kredi, Denizbank ve Finansbank karşılayacak. 4 yılı ana para ödemesiz, toplam 16 yıl vadeli olacak. 5 ortak 1.5 milyar euro öz sermaye koyuyoruz" dedi. Özdemir, havalimanına şu ana kadar 500 milyon euro harcandığını belirterek, projeyle İş Bankası'nın da yakından ilgilendiğini ancak 0.25 puanlık faiz indirimi yapmamaları nedeniyle kreditörler arasında yer almadığını söyledi. Özdemir, "Girmeyi çok istedi. Biz de çok istedik. Ancak kredi maliyetinde beklediğimiz noktaya inemediler" dedi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN


700 KAMYON ÇALIŞIYOR

Arazinin devrinin 1 Mayıs 2015 itibarıyla gerçekleştiğini anlatan Özdemir, "Artık işler daha da hızlanacak. Şu anda arazi düzenleme çalışmaları sürüyor. 700 kamyon hafriyat işinde çalışıyor. Kamyon sayısı yakında bin 200'e çıkacak" diye konuştu. 29 Ekim 2017'ye kadar havalimanının ilk etabını tamamlamak istediklerini söyleyen Özdemir, "3'üncü Havalimanı yapımı kuşların göç rotasını olumsuz etkileyecek. Bu konuda ne yapacaksınız?" sorusuna da şu yanıtı verdi: "Kuşların rotasını sinyaller üzerinden değiştirecek bir sistem yerleştireceğiz. Kuşlar bu bölgeye gelip yiyecek ihtiyaçlarını da karşılıyorlar. Onları sinyallerle farklı alanlara yönlendireceğiz." Yüksek kurun kendilerini etkilemediğini de anlatan Özdemir, "Ama altyapı çalışmalarındaki yüksek maliyet bizi zorlayacak gibi duruyor" dedi.

SABİHA GÖKÇ EN BEKLİYOR
İhale süreçlerinden sonra Kamu İhale Kurumu ve idare mahkemelerine açılan davalar nedeniyle işe gecikmeli başlayabildiklerini anlatan Özdemir, "Mesela Sabiha Gökçen'de ikinci pist ihalesi yapıldı. 1 yıldır bekliyoruz. Bu konulara çözüm bulmak lazım" dedi. TEİAŞ'ın piyasaya ayak uyduramadığını da söyleyen Özdemir, "Dağıtımdan önce TEİAŞ özelleştirilmeliydi" diye konuştu.

TÜRGEV'E VERİLMESE 2 AYDA ESKİRDİ
Nihat Özdemir, Limak tarafından 9 ayda 42 milyon TL yatırımla tamamlanan Siirt'teki eğitim kompleksiyle ilgili de şunların anlattı: "Cumhurbaşkanı 'Artık 5'inci vitestesin' deyince 'Yaşın ilerliyor, hayır işleri yap' dediğini düşündüm. Siirt'e okul yaptırmaya karar verdim. Cumhurbaşkanımız projenin her aşamasını yakından izledi. Kız İmam Hatip Ortaokul ve Lise Kompleksi ile yurdu Milli Eğitim Bakanlığı'na bağışladık. Okulun ismine bakanlık karar verdi. Yurdun işletmesini de bakanlık Türgev'e verdi. Türgev'e verilmeseydi, düzgün işletilmezdi ve buralar 2 ayda bakılamayacak hale gelirdi."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Limak'ın Siirt'te yaptırdığı eğitim kompleksinin açılışına katılmıştı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7 bankadan 4.5 milyar euro
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN