Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancıdan üçlü yatırım

"Yabancı yatırımcı kaçıyor" dedikodusuna yanıt yine onlardan geldi. Fransız Lactalis Ak Gıda'dan, Hollandalı Ice Cream Ülker Golf'ten hisse aldı. Alman Delivery Hero ise Yemeksepeti'ni bünyesine kattı

Giriş Tarihi: 6.5.2015
Yabancıdan üçlü yatırım
Fransız enerji devi Total'in Türkiye'den çekileceğine yönelik haberler üzerine yürütülen algı operasyonu bir kez daha çöktü. "Yabancı Türkiye'den çıkıyor" dedikodularına uluslararası şirketlerden yanıt gelmeye devam ediyor. Geçen hafta Katarlı Mayhoola for Investment fonu- Boyner'in yüzde 30'una 885 milyon lira verdi, ardından da dünyaca ünlü gözlük şirketi Fransız Essilor Merve Optik'e, Suudi Arabistan'ın en büyük gruplarından SEDCO da Mektebim Okulları'na ortak oldu. Dün Avrupalı 3 şirket, ardı ardına Türkiye'de gıda sektöründe dev yatırım kararını açıkladı. Almanlar Yemeksepeti'nin kaptan köşküne oturdu. Fransa ve Hollandalılar da Ülker ailesine ait Ak Gıda ve Natura Gıda'ya geldi. Dün gerçekleşen üç işlemde Türk firmalarının satış fiyatlarının yüksekliği dikkat çekti.

1- Fransızlar, Ak Gıda'ya 2.6 milyar değer biçti

Dün gerçekleşen en önemli satış işlemine Ülker ailesi imza attı. Geçen hafta resmi Twitter hesabından bazı iştiraklerini vitrine çıkaracaklarını açıklayan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, ilk adımı halka arz için gün sayan Ak Gıda ile attı. Ülker, 6-7-8 Mayıs'ta halka arz için talep toplamaya hazırlanan Ak Gıda'yı borsaya açmak yerine Fransız gıda devi Groupe Lactalis'e sattı. Geçen yıl 2 milyar 41 milyon TL ciro yapan Ak Gıda için biçilen değer 1.8 ile 2.2 milyar TL iken Fransızlar kesenin ağzını açarak şirkete 2.6 milyar TL üzerinden değer biçti ve ortak oldu. Sermayesi 320 milyon lira olan Ak Gıda'da, yüzde 45 hisseye karşılık gelen 144 milyon adet payın 5.78-6.92 lira fiyat aralığından halka arzında talep toplama işlemi bugün başlayacak ve 8 Mayıs'ta sona erecekti. Ülker İçim markasıyla öne çıkan Ak Gıda'nın Türkiye genelinde 5 üretim tesisi bulunuyor.

2- Ülker Golf Hollandalı oldu

Yıldız Holding'in iştiraklerinden Ülker Golf Dondurma'nın bağlı bulunduğu Natura Gıda'da yabancı ağırlığı artıyor. Golf için masada olan şirket ise firmanın küçük hissedarlarından olan Hollanda merkezli Ice Cream Investment BV adlı yatırım fonu oldu. 2011'de Golf'ün yüzde 25'ini alan Hollanda merkezli fon, şimdi de yüzde 30'un üzerinde hissesini devralmak için görüşmelere başladı. Ice Cream'in istediği hisse ise Ülker'in kurucusu Sabri Ülker'in damadı Orhan Özokur'a ait. Ice Cream, Özokur'a ait yüzde 30'luk hisseyi daha alarak Ülker Golf'ün asıl patronu olmak istiyor. 68.5 milyon TL sermayesi olan Golf'ün bağlı olduğu Natura Gıda'da Özokur'un sahip olduğu hisselerin değeri 20.5 milyon TL. Bu işlemle Ice Cream'in payı yüzde 55 oluyor. Ülker Golf, 11 yılda 325 milyon liralık yatırım yaptı. 200 milyon dolar ciro yapan Ülker Golf'ü alan Hollandalı Ice Cream, Turkven Private Equity ve Standard Ünlü Private Equity'nin danışmanlığını yaptığı yatırımcıların ortaklığı ile kuruldu.

3- Yemeksepeti'ni Almanlar aldı

Türkiye'de yemek sektörünün öne çıkan şirketlerinden olan Yemeksepeti, dünyanın en büyük online yemek sipariş platformu Delivery Hero tarafından satın alındı. Alman şirket, 589 milyon dolar yani 1.6 milyar TL toplam değerleme üzerinden Yemeksepeti hisselerinin tamamını bünyesine kattı. Delivery Hero'nun Berlin'deki merkezinden yapılan açıklamada Yemeksepeti'nin kurucusu ve CEO'su Nevzat Aydın'ın şirketteki mevcut görevine devam edeceği ve Delivery Hero'nun yönetiminde aktif rol alacağı da belirtildi. Nevzat Aydın, "Global hedefleri, iş yapış tarzı ve kurumsal kültürü bizimle bu denli örtüşen bir iş ortağı ile yolumuza devam edecek olmak bizi çok heyecanlandırıyor. Şimdi artık 15 yıllık deneyim, teknik bilgi ve bize has inovatif iş yaklaşımımızı, Delivery Hero ile birlikte daha geniş coğrafyalara yayma zamanı" dedi. Delivery Hero CEO'su Niklas Östberg ise "Bu sektördeki birçok şirketi derinlemesine analiz ediyoruz. Şimdiye kadar Yemeksepeti'nin gösterdiği performans kriterlerine yaklaşabilen bir örnekle daha karşılaşmadık" diye konuştu. Dünyanın en büyük 10 yatırım fonu arasında yer alan General Atlantic, 2012'de 44 milyon dolar yatırımla Yemeksepeti'ne azınlık hisse alarak ortak olmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancıdan üçlü yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN