'nin l stokları azalıyor

Giriş Tarihi: 7.5.2015 12:13
ABD'nin petrol stokları azalıyor

'nin ham l stokları, 16 hafta aradan sonra 3,9 milyon varil azalarak 487 milyon varile geriledi.


Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerinden derlenen bilgiye göre, günlük ortalama l üretimi de 1 Mart itibarıyla 40 bin varil azalarak 9 milyon 369 milyon varile düştü. Ülkenin ham petrol ithalatı ise bir haftada 905 bin varil azaldı ve 6,5 milyon varil oldu.

Böylece ABD'nin ham petrol stokları, 16 hafta aradan sonra 3,9 milyon varil azalarak 487 milyon varile geriledi. Stratejik petrol rezervleri hariç, ülkenin petrol stokları en son 2 Ocak'ta düşüş göstermişti.

Son 4 haftada günlük ortalama 7,2 milyon varil ham petrol ithal eden dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD, 24 Nisan itibarıyla günlük ortalama 7,45 milyon varil, 17 Nisan itibarıyla da günlük ortalama 7,76 milyon varil ham petrol ithal etmişti.

Bu arada, ABD'de petrol üretim ve ithalat verilerinin düşmesinin ardından, uluslararası piyasada brent türü ham petrolün varil fiyatı, bu yılın en yüksek rakamı olan 69,49 dolara kadar yükseldi.

Uzmanlar, Haziran 2014 - Ocak 2015 döneminde yaklaşık yüzde 60 değer kaybeden ham petrol fiyatlarının, ABD'deki petrol üretimini olumsuz etkilediğini ve ülkenin azalan üretimi ile fiyatlar üzerinde oluşan aşağı yönlü baskının hafifleyeceğini belirtiyor.

ABD, 2008'deki kaya petrolü devriminden sonra üretimini hızla artırarak 20 Mart itibarıyla haftalık petrol üretim miktarını günlük ortalama 9,4 milyon varile kadar çıkarmıştı. Ülke, aynı zamanda Suudi Arabistan ve Rusya'dan sonra dünyanın en fazla ham petrol üreticisi durumunda bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'nin petrol stokları azalıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN