Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İTÜ'den 5G atılımı geldi

İTÜ, 5G teknolojileri alanında yaklaşık 1 yıldır süren çalışmalarına hız verdi. '5G Çalışma Grubu' oluşturan üniversite, teknolojide dışa bağımlılığı azaltmayı hedefliyor

Giriş Tarihi: 8.5.2015
İTÜ'den 5G atılımı geldi
İstanbul Teknik Üniversitesi, (İTÜ) '5G' teknolojileri için çalışmalara hız verdi. Bu kapsamda '5G Çalışma Grubu' oluşturan üniversite, Türkiye'nin iletişim teknolojilerinde ithalatçı konumundan çıkıp teknoloji geliştiren ve satan konuma gelmesini hedefliyor.

HEDEF ÖNCÜ OLMAK
İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, "250'nci yaşına doğru ilerlerken dünyanın en köklü üniversitelerinden biri olarak, amacımız yeni teknolojilerin keşfedilme sürecinden itibaren tüm aşamalarında sektörel paydaşlarla işbirliği yaparak yer almak. İTÜ bilimsel ve teknolojik çok sayıda yeniliğe imza atmış, ülkemizi yeni teknolojilerle tanıştırmış bir kurum olarak bugün de pek çok geleceğe yönelik çalışma yürütüyor. Şimdi ise dünyanın gündemindeki böyle önemli bir konuda, geleceğin teknolojilerini yapılandıracak aktörlerden biri olmak için çalışıyoruz" dedi. İTÜ'nün akademik bir kurum olarak başlıca görevleri arasında nitelikli insan kaynağı yetiştirmenin olduğuna dikkat çeken Karaca, şunları kaydetti: "5G'nin Türkiye'de şekillenmesi sürecinde aktif yer almak istiyoruz. Bunun standartları, frekansları ve alt teknoloji bileşenlerinin belirlenmesi gibi birçok aşamayı ele alacağız. Ama en önemlisi, bu alanla ilgili uzman işgücünü yetiştirmek hedefindeyiz. Bunun için öncelikle insan kaynağı eksikleri nedir, hangi akademik programlar geliştirilmeli konularına eğileceğiz. 5G üzerine hem sektörde hem de akademik anlamda çalışacak insan kaynağını yetiştirmeye yönelik yüksek lisans ve doktora programları açmayı hedefliyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İTÜ'den 5G atılımı geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN