Yabancı yatırımcı borsada coştu

Haziran seçimleri öncesi ekonomide kur üzerinden yaratılmaya çalışılan kriz algısına prim vermeyen yabancı yatırımcılar Türkiye'den vazgeçmiyor.

Giriş Tarihi: 8.5.2015
Yabancı yatırımcı borsada coştu
Yabancı yatırımcılar, şubat ve mart aylarında 1.2 milyar dolarlık net satış gerçekleştirdikleri Borsa İstanbul'da (BIST) tekrar alıma geçti. Endeksin yüzde 3.84 yükseldiği buna karşılık dolar kurunun da yüzde 3'e yakın prim yaparak 2.67 TL'yi geçtiği nisan ayında, yabancı yatırımcılar 532 milyon dolarla son 5 ayın en yüksek net alımını yaptı. Yabancılar nisanda, mart ayındaki satışları yerine koyarken, yılın 4 ayındaki net satış 298.4 milyon dolara geriledi. Yabancılar 2014'te borsada 2.2 milyar dolarlık net alım gerçekleştirmişti.

TEK PARTİ BEKLENTİSİ

Yabancıların Türkiye'ye ilgisinin artmasında, tek parti iktidarının devam edeceği beklentisinin yanı sıra, yükselen kur nedeniyle fiyatların ucuzlaması ve alternatif ülkelerde getirilerin düşük olması etkili oldu. Borsa İstanbul tarafından açıklanan verilere göre yabancılar nisanda 6.9 milyar dolarlık alıma karşılık 6.4 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi.

HALKBANK'A HÜCUM

Yabancıların nisanda en fazla net alım yaptığı hisse Vakıfbank oldu. Bankada 83.4 milyon dolarlık net alım gerçekleştiren yabancılar, Turkcell'de 72.1, Enka İnşaat'ta 56.7, Türk Hava Yolları'nda 45.3, Erdemir'de 44.1, Halkbank'ta ise 39.2 milyon dolarlık net alım yaptı. Yabancı yatırımcıların bu yıl en fazla net alım yaptığı hisse Halkbank oldu. İlk 4 ayında Halkbank'ta 129.5 milyon dolarlık net alım greçekleştirildi. Yabancıların nisanda en fazla net satış yaptığı hisse senedi 14.7 milyon dolarla Vestel oldu. İlk 4 ayda en fazla net satış ise 196.4 milyon dolarla Garanti Bankası'nda yapıldı.

TÜRKİYE POZİTİF AYRIŞTI

Türkiye'nin yabancı yatırımcı nezdinde pozitif ayrıştığının en net göstergesi dünkü işlemlerde gün yüzüne çıktı. Yatırımcılar, gelişen piyasalarda sert satışlar gerçekleştirirken, Türkiye tutunmayı başardı. Gelişmekte olan ülke borsaları ile para birimlerinde değer kayıpları yaşanırken, tek parti iktidarı beklentilerinin satın alındığı Türkiye'de ise hızlanan yabancı girişinin etkisiyle dolar 2.71 TL'den 2.68'e kadar geriledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı yatırımcı borsada coştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN