Sanayide çarklar hızlandı

Giriş Tarihi: 9.5.2015
Sanayide çarklar hızlandı
Sanayi üretimi, Merkez Bankası'nın şubat ayında gerçekleştirdiği faiz indirimi ve kış şartlarının yavaş yavaş ortadan kalkmasının da desteğiyle, mart ayında takvim etkisinden arındırılmış bazda, yüzde 0.9'luk beklentiye karşılık, yüzde 4.7 ile Nisan 2014'ten bu yanaki en yüksek artışı gerçekleştirdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi martta bir önceki aya göre yüzde 2.2, bir önceki çeyreğe oranla ise yüzde 1.2 yükseldi. Sanayi üretimdeki artış bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1.3 oldu. Analistler bu artışın, büyümenin ikinci çeyrekte toparlanabileceğine işaret ettiğini söyledi. Yılın ilk iki ayında soğuk havalar nedeniyle zayıf seyreden sanayi üretiminin martta hızlı bir toparlanma sergilediğini belirten ekonomistler, özellikle yatırım eğilimindeki toparlanmanın belirginleşmesinin büyüme görünümü açısından ümit verici olduğunu aktardı.

BÜYÜMEYİ DESTEKLİYOR

Arındırılmamış verilere göre sanayi üretiminin, mart ayında yıllık bazda yüzde 4.8'lik artışla, büyümede toparlanma ümitleri açısından destekleyici bir görünüm sunduğunu belirten Halk Yatırım Yatırım Danışmanlığı ve Araştırma Direktörü Banu Kıvcı Tokalı, özellikle yatırımlardaki iyileşmenin belirginleşmesinin büyüme görünümü açısından destekleyici olduğunu söyledi.

BAKAN BİLE ŞAŞIRDI

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde yıllık bazda en fazla artış yüzde 14.1'le makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında görüldü. Onu yüzde 13.9 ile bilgisayar, elektronik ve optik ürünlerin imalatı izledi. Sanayi üretiminin martta beklentileri aşmasını yorumlayan Sanayi Bakanı Fikri Işık, "Aslında bütün öncü veriler artışı gösteriyordu ama ben de bu kadar büyük artışı beklemiyordum. Felaket senaryoları yazanların söylediklerine itibar edilmemesi gerektiğini bu rakamlar ortaya koydu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayide çarklar hızlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN