'tan 'ya ı!

’ta sulama amaçlı kurulan baraj ve göletlerden avlanan gümüş balığı, ülkelerine ihraç ediliyor.

Giriş Tarihi: 11.5.2015 15:39
Yozgat'tan Avrupa'ya balık ihracatı!
'ın Gelingüllü Sulama Barajı'nda Nisan ve Mayıs aylarında tutulan 250 ton Gümüş Balığı, başta Fransa, Almanya, Hollanda, İtalya ve Yunanistan olmak üzere birçok ülkesine ihraç ediliyor. Esenli Su Ürünleri Kooperatifi'ne üye 40 çı, 20 tekne ile baraj sularında günlük ortalama 10 ton Gümüş Balığı avlıyor. Balıkçılar, tuttukları balıkları kamyonlarla Çanakkale'de bulunan çı firmalara, oradan da Avrupa ülkelerine gönderiyor. Esenli Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Salih Şahin, Gelingüllü Barajı'nın köylünün geçim kaynağı olduğunu belirterek, şöyle dedi:

"Senede 1 ay süren avlanma döneminde tutulan balıkları kilosu 55 kuruştan ihracatçı firmaya teslim ediyoruz. Yıllık 200-250 ton avlama yapabiliyoruz. Avlanan balıklar aracı firmalar sayesinde Almanya, Hollanda ve Fransa gibi Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor."

Gümüş balığının 5-10 santimetre büyüklüğünde küçük bir balık olduğunu belirten Şahin, "Bu balık Avrupa ülkelerinde cips olarak tüketiliyor. Kooperatifimize üye balıkçılar tarafından bir ay süresince günde 10-12 ton civarında gümüş balığı tutulabiliyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yozgat'tan Avrupa'ya balık ihracatı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN